Tiny Tiny RSS - en to fr_FR translation catalogue (754 entries)

en: %d archived article | %d archived articles
fr_FR[0]: %d article archivé
fr_FR[1]: %d articles archivés

en: %d article processed,  | %d articles processed,
fr_FR[0]: %d article traité,
fr_FR[1]: %d articles traités,

en: %d article selected | %d articles selected
fr_FR[0]: %d article sélectionné
fr_FR[1]: %d articles sélectionnés

en: %d feed created. | %d feeds created.
fr_FR[0]: %d flux créé.
fr_FR[1]: %d flux créés.

en: %d imported,  | %d imported,
fr_FR[0]: %d importé,
fr_FR[1]: %d importés,

en: %s (%d rule) | %s (%d rules)
fr_FR[0]: %s (%d règle)
fr_FR[1]: %s (%d règles)

en: %s on %s in %s %s
fr_FR: %s sur %s dans %s %s

en: (%d feed) | (%d feeds)
fr_FR[0]: (%d flux)
fr_FR[1]: (%d flux)

en: (Un)hide read feeds
fr_FR: Masquer/afficher les flux lus

en: (active)
fr_FR: (actif)

en: (edit note)
fr_FR: (modifier l'annotation)

en: (inverse)
fr_FR: (inversé)

en: 1 month old
fr_FR: Au bout d'un mois

en: 1 week old
fr_FR: Au bout d'une semaine

en: 2 months old
fr_FR: Au bout de 2 mois

en: 2 weeks old
fr_FR: Au bout de 2 semaines

en: 3 months old
fr_FR: Au bout de 3 mois

en: <b>Hint:</b> you need to fill in your login information if your feed requires authentication, except for Twitter feeds.
fr_FR: <b>Astuce :</b> vous devez renseigner vos informations d'identification si le flux nécessite une authentification, sauf pour les flux Twitter.

en: Access Level
fr_FR: Permissions

en: Access key
fr_FR: Clef d'accès

en: Access key:
fr_FR: Clef d'accès :

en: Access level
fr_FR: Permissions

en: Access level:
fr_FR: Permissions :

en: Account created successfully.
fr_FR: Compte créé avec succès.

en: Activate profile
fr_FR: Activer le profil

en: Activate selected profile?
fr_FR: Activer le profil sélectionné ?

en: Adaptive
fr_FR: Adaptatif

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add action
fr_FR: Ajouter une action

en: Add category
fr_FR: Ajouter une catégorie

en: Add one valid RSS feed per line (no feed detection is done)
fr_FR: Ajoutez un flux RSS valide par ligne (aucune détection de flux n'est réalisée)

en: Add rule
fr_FR: Ajouter une règle

en: Added user <b>%s</b> with password <b>%s</b>
fr_FR: Utilisateur <b>%s</b> ajouté avec le mot de passe <b>%s</b>

en: Adding feed: %s
fr_FR: Ajout du flux : %s

en: Adding filter...
fr_FR: Créer un filtre...

en: Adding label %s
fr_FR: Ajout de l'étiquette %s

en: Adding user...
fr_FR: Ajout de l'utilisateur...

en: Administrator
fr_FR: Administrateur

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: All
fr_FR: Tout

en: All Articles
fr_FR: Tous les articles

en: All articles
fr_FR: Tous les articles

en: All done.
fr_FR: Tout est terminé.

en: All done. %d out of %d articles imported.
fr_FR: Terminé. %d articles sur %d importés.

en: All feeds
fr_FR: Tous les flux

en: All feeds:
fr_FR: Tous les flux :

en: All tags.
fr_FR: Tous les tags.

en: Allow duplicate articles
fr_FR: Permettre les articles en double

en: Allows external clients to access this account through the API
fr_FR: Autoriser les clients à accéder à ce compte via l'API

en: Already subscribed to <b>%s</b>.
fr_FR: Déjà abonné à <b>%s</b>.

en: Always display image attachments
fr_FR: Toujours afficher les images jointes

en: Amount of articles to display at once
fr_FR: Nombre d'articles à afficher

en: Any
fr_FR: Au moins une

en: Apply actions
fr_FR: Actions effectuées

en: Archive %d selected article in %s? | Archive %d selected articles in %s?
fr_FR[0]: Archiver %d article sélectionné de %s ?
fr_FR[1]: Archiver les %d articles sélectionnés de %s ?

en: Archived articles
fr_FR: Articles archivés

en: Are you sure to report this exception to tt-rss.org? The report will include information about your web browser and tt-rss configuration. Your IP will be saved in the database.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir signaler cette erreur sur tt-rss.org ?  Le rapport incluera des informations sur votre navigateur et votre configuration tt-rss. Votre adresse IP sera sauvegardée dans la base de données.

en: Article URL:
fr_FR: URL de l'article :

en: Article not found.
fr_FR: Article non trouvé.

en: Article purging:
fr_FR: Purge des articles :

en: Article selection
fr_FR: Sélection d'article

en: Articles matching this filter:
fr_FR: Articles correspondant à ce filtre :

en: Assign articles to labels automatically
fr_FR: Assigner des étiquettes aux articles automatiquement

en: Assign label
fr_FR: Assigner l'étiquette

en: Attachments
fr_FR: Fichier attaché

en: Authentication
fr_FR: Identification

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Automatically expand articles in combined mode
fr_FR: Développer automatiquement les articles en affichage combiné

en: Automatically mark articles as read
fr_FR: Automatiquement marquer les articles comme lus

en: Automatically open next feed with unread articles after marking one as read
fr_FR: Sauter automatiquement au flux suivant après en avoir marqué un comme lu

en: Available feeds
fr_FR: Flux disponibles

en: Backend sanity check failed.
fr_FR: Le test du moteur a échoué.

en: Background:
fr_FR: Arrière-plan :

en: Backup your tt-rss directory before continuing. Please type 'yes' to continue.
fr_FR: Sauvegardez votre dossier tt-rss avant de continuer. Veuillez taper « yes » pour continuer.

en: Batch subscribe
fr_FR: Abonnement par lots

en: Blacklisted tags
fr_FR: Tags exclus

en: Cache images locally
fr_FR: Enregistrer localement les images

en: Can't create label: missing caption.
fr_FR: Impossible de créer une étiquette : libellé manquant.

en: Can't create user: no login specified.
fr_FR: Impossible de créer l'utilisateur : aucun identifiant n'a été spécifié.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel search
fr_FR: Annuler la recherche

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Category title:
fr_FR: Titre de la catégorie :

en: Change password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Changed password of user <b>%s</b> to <b>%s</b>
fr_FR: Mot de passe de l'utilisateur <b>%s</b> changé en <b>%s</b>

en: Changing your current password will disable OTP.
fr_FR: Changer votre mot de passe actuel désactivera les mots de passe à usage unique.

en: Check availability
fr_FR: Vérifier la disponibilité

en: Check to enable field
fr_FR: Cocher pour activer le champ

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear all generated URLs
fr_FR: Supprimer toutes les URL générées

en: Clear all messages in the error log?
fr_FR: Vider le journal des erreurs ?

en: Clear colors
fr_FR: Ré-initialiser les couleurs

en: Clear data
fr_FR: Purger les données

en: Clear feed data
fr_FR: Purger les données de flux

en: Clear log
fr_FR: Vider le journal

en: Clear stored data for this plugin?
fr_FR: Effacer les données pour ce plugin ?

en: Clearing URLs...
fr_FR: Nettoyage des URL...

en: Clearing feed...
fr_FR: Nettoyage du flux...

en: Clearing selected feed...
fr_FR: Nettoyage du flux sélectionné...

en: Click here to register this site as a feed reader.
fr_FR: Cliquer ici pour enregistrer ce site comme lecteur de flux.

en: Click to close
fr_FR: Cliquez pour fermer

en: Click to edit
fr_FR: Cliquer pour modifier

en: Click to edit feed
fr_FR: Cliquez pour modifier le flux

en: Click to expand article
fr_FR: Cliquer pour développer l'article

en: Click to register your SSL client certificate with tt-rss
fr_FR: Cliquez pour enregistrer votre certificat client SSL dans tt-rss

en: Clicking the following link to invoke your mail client:
fr_FR: Cliquez sur le lien suivant pour ouvrir votre client de messagerie :

en: Close article
fr_FR: Fermer l'article

en: Close this dialog
fr_FR: Fermer ce dialogue

en: Close this window
fr_FR: Fermer cette fenêtre

en: Close/collapse article
fr_FR: Contracter l'article

en: Collapse article
fr_FR: Fermer l'article

en: Collapse feedlist
fr_FR: Contracter la liste des flux

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Combine
fr_FR: Combiner

en: Combine selected filters?
fr_FR: Combiner les filtres sélectionnés ?

en: Combined feed display
fr_FR: Affichage combiné des flux

en: Communication problem with server.
fr_FR: Un problème de communication avec le serveur est survenu.

en: Complex expressions might not give results while testing due to issues with database server regexp implementation.
fr_FR: Les expressions complexes risquent de ne pas avoir de résultats dans les tests à cause de problèmes avec le serveur.

en: Configuration check failed
fr_FR: Échec du test de configuration

en: Configuration saved.
fr_FR: La configuration a été enregistrée.

en: Confirm marking feed as read
fr_FR: Demander confirmation pour marquer un flux comme lu

en: Confirm password
fr_FR: Confirmation du mot de passe

en: Content:
fr_FR: Contenu :

en: Could not create user <b>%s</b>
fr_FR: Impossible de créer l'utilisateur <b>%s</b>

en: Could not display feed: query failed. Please check label match syntax or local configuration.
fr_FR: Impossible d'afficher le flux : la requête n'a pas abouti. Veuillez vérifier la syntaxe de correspondance d'étiquette ou la configuration locale.

en: Could not import: incorrect schema version.
fr_FR: Import impossible : version du schéma incorrecte.

en: Could not import: unrecognized document format.
fr_FR: Import impossible : format de document non reconnu.

en: Could not load XML document.
fr_FR: Impossible de charger le document XML.

en: Could not subscribe to <b>%s</b>.
fr_FR: Impossible de s'abonner à <b>%s</b>.

en: Could not subscribe to <b>%s</b>.<br>Can't download the Feed URL.
fr_FR: Impossible de s'abonner à <b>%s</b>.<br>Impossible de télécharger l'URL du flux.

en: Couldn't download the specified URL: %s
fr_FR: L'URL spécifiée n'a pas pu être téléchargée : %s

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create Filter
fr_FR: Créer un filtre

en: Create filter
fr_FR: Créer un filtre

en: Create filter...
fr_FR: Créer un filtre...

en: Create label
fr_FR: Créer une étiquette

en: Create label...
fr_FR: Créer une étiquette...

en: Create link
fr_FR: Créer un lien

en: Create new account
fr_FR: Créer un nouveau compte

en: Create profile
fr_FR: Création d'un profil

en: Create user
fr_FR: Créer l'utilisateur

en: Created label <b>%s</b>
fr_FR: Étiquette <b>%s</b> créé

en: Creating category...
fr_FR: Création de la catégorie...

en: Creating profile...
fr_FR: Création d'un profil...

en: Current server time: %s (UTC)
fr_FR: Heure du serveur : %s (GMT)

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Customize CSS stylesheet to your liking
fr_FR: Personnaliser les feuilles de style CSS

en: Customize stylesheet
fr_FR: Personnaliser la feuille de style

en: Daily
fr_FR: Une fois par jour

en: Data Import
fr_FR: Import de données

en: Database Updater
fr_FR: Outil de mise à jour de la base de données

en: Debug feed update
fr_FR: Déboguer les mises à jour

en: Default
fr_FR: Utiliser la valeur par défaut

en: Default feed update interval
fr_FR: Fréquence de mise à jour par défaut

en: Default interval
fr_FR: Fréquence de mise à jour par défaut

en: Default profile
fr_FR: Profil par défaut

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete %d selected article in %s? | Delete %d selected articles in %s?
fr_FR[0]: Supprimer %d article sélectionné de %s ?
fr_FR[1]: Supprimer les %d articles sélectionnés de %s ?

en: Delete %d selected article? | Delete %d selected articles?
fr_FR[0]: Supprimer %d article sélectionné ?
fr_FR[1]: Supprimer les %d articles sélectionnés ?

en: Denied. Your access level is insufficient to access this page.
fr_FR: Accès refusé. Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour accéder à cette page.

en: Deselect everything
fr_FR: Tout désélectionner

en: Desired login:
fr_FR: Identifiant souhaité :

en: Details
fr_FR: Détails

en: Digest
fr_FR: Synthèse

en: Disable OTP
fr_FR: Désactiver les mots de passe à usage unique

en: Disable updates
fr_FR: Désactiver les mises à jour

en: Dismiss read
fr_FR: Écarter les articles lus

en: Dismiss selected
fr_FR: Ecarter la sélection

en: Display URL
fr_FR: Afficher l'URL

en: Display article URL
fr_FR: Afficher l'URL

en: Display entries
fr_FR: Afficher les entrées

en: Display expanded list of feed articles, instead of separate displays for headlines and article content
fr_FR: Affiche les articles sous la forme d'une liste étendue, au lieu de deux listes séparées (une pour les en-têtes et une pour le contenu)

en: Display published OPML URL
fr_FR: Afficher l'URL de l'OPML public

en: Do not close this dialog until updating is finished.
fr_FR: Ne fermez pas ce dialogue avant que la mise à jour soit terminée.

en: Do not embed images
fr_FR: Ne pas intégrer les images

en: Do not embed images in articles
fr_FR: Ne pas intégrer les images

en: Does not display images in articles, reduces automatic refreshes.
fr_FR: N'affiche pas les images dans les articles, allège les actualisations automatiques.

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download more plugins at tt-rss.org <a class="visibleLink" target="_blank" href="http://tt-rss.org/forum/viewforum.php?f=22">forums</a> or <a target="_blank" class="visibleLink" href="http://tt-rss.org/wiki/Plugins">wiki</a>.
fr_FR: Téléchargez plus de plugins sur <a class="visibleLink" target="_blank" href="http://tt-rss.org/forum/viewforum.php?f=22">le forum</a> ou <a target="_blank" class="visibleLink" href="http://tt-rss.org/wiki/Plugins">le wiki</a> de Tiny Tiny RSS.

en: Drag the link below to your browser toolbar, open the feed you're interested in in your browser and click on the link to subscribe to it.
fr_FR: Glissez le lien ci-dessous dans la barre d'outil de votre navigateur, ouvrez le flux qui vous intéresse et cliquez sur le lien pour vous abonner à ce flux.

en: Duplicate feed: %s
fr_FR: Flux en doublon : %s

en: Duplicate label: %s
fr_FR: Étiquette en doublon: %s

en: E-mail
fr_FR: Adresse électronique

en: Each 12 hours
fr_FR: Toutes les 12 heures

en: Each 15 minutes
fr_FR: Toutes les 15 minutes

en: Each 30 minutes
fr_FR: Toutes les 30 minutes

en: Each 4 hours
fr_FR: Toutes les 4 heures

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Edit Feed
fr_FR: Modifier le flux

en: Edit Filter
fr_FR: Modifier le filtre

en: Edit Instance
fr_FR: Modifier l'instance

en: Edit Multiple Feeds
fr_FR: Modifier plusieurs flux

en: Edit action
fr_FR: Modifier l'action

en: Edit article Tags
fr_FR: Modifier les tags de l'article

en: Edit article note
fr_FR: Modifier l'annotation de l'article

en: Edit category
fr_FR: Modifier la catégorie

en: Edit feed
fr_FR: Modifier le flux

en: Edit rule
fr_FR: Modifier la règle

en: Edit selected feeds
fr_FR: Modifier les flux sélectionnés

en: Edit subscription options
fr_FR: Modifier les options d'abonnement

en: Edit tags
fr_FR: Modifier les tags

en: Edit tags for this article
fr_FR: Modifier les tags pour cet article

en: Edit this feed...
fr_FR: Modifier ce flux...

en: Email article
fr_FR: Envoyer l'article par mail

en: Email:
fr_FR: Adresse mail :

en: Enable API access
fr_FR: Activer l'accès par API

en: Enable OTP
fr_FR: Activer les mots de passe à usage unique

en: Enable e-mail digest
fr_FR: Activer la synthèse quotidienne par courrier électronique

en: Enable feed categories
fr_FR: Utiliser les catégories de flux

en: Enable selected plugins
fr_FR: Activer les plugins sélectionnés

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enter the generated one time password
fr_FR: Veuillez saisir le mot de passe à usage unique

en: Enter your password
fr_FR: Entrez votre mot de passe

en: Entered passwords do not match.
fr_FR: Les mots de passe saisis ne sont pas identiques.

en: Erase all non-starred articles in selected feed?
fr_FR: Supprimer tous les articles non-remarquables dans le flux sélectionné ?

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error Log
fr_FR: Journal des erreurs

en: Error explained
fr_FR: Erreur expliquée

en: Error receiving version information or no new version available.
fr_FR: Erreur de lecture de l'information de version ou aucune nouvelle version disponible.

en: Error while parsing document.
fr_FR: Erreur lors de l'analyse du document.

en: Error: please upload OPML file.
fr_FR: Erreur : veuillez envoyer un document OPML.

en: Error: unable to find moved OPML file.
fr_FR: Erreur : impossible de trouver le fichier OPML déplacé.

en: Exit preferences
fr_FR: Quitter la configuration

en: Expand to select feed
fr_FR: Développer jusqu'au flux sélectionné

en: Export Data
fr_FR: Exporter les données

en: Export OPML
fr_FR: Exporter en OPML

en: Export my data
fr_FR: Exporter mes données

en: Failed to parse output. This can indicate server timeout and/or network issues. Backend output was logged to browser console.
fr_FR: Erreur lors de la lecture de la réponse. Cela peut être dû à une expiration de la requête au serveur et/ou à des problèmes du réseau. La réponse du serveur a été tracé dans la console du navigateur.

en: Feed
fr_FR: Flux

en: Feed Title
fr_FR: Titre du flux

en: Feed URL
fr_FR: URL du flux

en: Feed actions:
fr_FR: Actions sur ce flux :

en: Feed archive
fr_FR: Archive du flux

en: Feed icon removed.
fr_FR: Icône du flux supprimée.

en: Feed not found.
fr_FR: Flux non trouvé.

en: Feed or site URL
fr_FR: URL du flux

en: Feed:
fr_FR: Flux :

en: Feeds
fr_FR: Flux

en: Feeds last updated at %s
fr_FR: Flux mis à jour à %s

en: Feeds require authentication.
fr_FR: Les flux requièrent une identification.

en: Feeds supported by af_comics
fr_FR: Flux supportés par af_comics

en: Feeds to subscribe, One per line
fr_FR: Flux auxquels s'abonner, un par ligne

en: Feeds with errors
fr_FR: Flux avec des erreurs

en: Feeds with update errors
fr_FR: Flux avec des erreurs de mise à jour

en: Feeds without recent updates
fr_FR: Flux sans mise à jour récente

en: Filename
fr_FR: Nom du fichier

en: Filename:
fr_FR: Nom du fichier :

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Finished, exported %d article. You can download the data <a class='visibleLink' href='%u'>here</a>. | Finished, exported %d articles. You can download the data <a class='visibleLink' href='%u'>here</a>.
fr_FR[0]: Terminé, %d article exporté. Vous pouvez télécharger les données <a class='visibleLink' href='%u'>ici</a>.
fr_FR[1]: Terminé, %d articles exportés. Vous pouvez télécharger les données <a class='visibleLink' href='%u'>ici</a>.

en: Finished:
fr_FR: Fini :

en: Firefox integration
fr_FR: Intégration à Firefox

en: Force update
fr_FR: Forcer la mise à jour

en: Foreground:
fr_FR: Premier plan :

en: Forward article by email
fr_FR: Transférer l'article par email

en: Forward by email
fr_FR: Transférer par email

en: Forward selected article(s) by email.
fr_FR: Transférer le ou les article(s) par mail.

en: Fresh
fr_FR: Nouveaux

en: Fresh articles
fr_FR: Nouveaux articles

en: From:
fr_FR: De :

en: Frontend sanity check failed.
fr_FR: Le test de l'interface a échoué.

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: Function not supported by authentication module.
fr_FR: Fonction non supportée par le module d'identification.

en: General
fr_FR: Général

en: Generate new URL
fr_FR: Générer une nouvelle URL

en: Generate new key
fr_FR: Générer une nouvelle clef

en: Generate new share URL for this article?
fr_FR: Générer une nouvelle adresse de partage pour cet article ?

en: Generate new syndication address for this feed?
fr_FR: Générer une nouvelle adresse d'abonnement pour ce flux ?

en: Generated URLs cleared.
fr_FR: URL générées supprimées.

en: Go back
fr_FR: Revenir

en: Go to
fr_FR: Aller à

en: Google Reader Import
fr_FR: Import Google Reader

en: Group headlines in virtual feeds
fr_FR: Regrouper les entêtes dans des flux virtuels

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help topic not found.
fr_FR: Sujet non trouvé dans l'aide.

en: Hide feeds with no unread articles
fr_FR: Masquer les flux sans article non lu

en: Hide from Popular feeds
fr_FR: Masquer dans la liste des flux populaires

en: Hourly
fr_FR: Toutes les heures

en: How many days of articles to keep (0 - use default)?
fr_FR: Combien de jours faut-il conserver les articles (0 pour utiliser la valeur par défaut) ?

en: How much is two plus two:
fr_FR: Combien font 2 plus 2 :

en: I forgot my password
fr_FR: J'ai oublié mon mot de passe

en: Icon
fr_FR: Icône

en: If you have imported labels and/or filters, you might need to reload preferences to see your new data.
fr_FR: Si vous avez importé des étiquettes et/ou des filtres, vous devrez peut-être recharger les préférences pour voir les nouvelles données.

en: Ignore Scoring
fr_FR: Ignorer le score

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import and export
fr_FR: Importer et exporter

en: Import my OPML
fr_FR: Importer mon OPML

en: Import my Starred items
fr_FR: Importer mes éléments partagés

en: Import starred or shared items from Google Reader
fr_FR: Importer les articles marqués ou partagés de Google Reader

en: Imported at %s
fr_FR: Importé à %s

en: Importing OPML...
fr_FR: Import OPML en cours...

en: Importing, please wait...
fr_FR: Import en cours, veuillez patienter...

en: Inactive feeds
fr_FR: Flux inactifs

en: Include in e-mail digest
fr_FR: Inclure dans la synthèse quotidienne par courrier électronique

en: Include settings
fr_FR: Inclure les paramètres

en: Incorrect database schema version. &lt;a href='db-updater.php'&gt;Please update&lt;/a&gt;.
fr_FR: Version non valable pour le schéma de la base de données. &lt;a href='db-updater.php'&gt;Veuillez le mettre à jour&lt;/a&gt;.

en: Incorrect one time password
fr_FR: Mot de passe à usage unique incorrect

en: Incorrect password
fr_FR: Mot de passe incorrect

en: Incorrect username or password
fr_FR: Identifiant ou mot de passe incorrect

en: Instance URL
fr_FR: URL de l'instance

en: Inverse
fr_FR: Inverser

en: Inverse matching
fr_FR: Correspondance inverse

en: Inverse regular expression matching
fr_FR: Inverser le résultat de l'expression rationnelle

en: Invert
fr_FR: Inverse

en: Invert selection
fr_FR: Inverser la sélection

en: It is suggested to backup your tt-rss directory first.
fr_FR: Il est conseillé de sauvegarder votre dossier tt-rss avant.

en: Joining filters...
fr_FR: Rapprochement des filtres...

en: Keyboard Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Keyboard shortcuts help
fr_FR: Aide sur les raccourcis clavier

en: Label Editor
fr_FR: Éditeur d'étiquette

en: Labels
fr_FR: Etiquettes

en: Labels:
fr_FR: Étiquettes :

en: Language
fr_FR: Langue

en: Last connected
fr_FR: Dernière connexion

en: Last logged in
fr_FR: Dernière connexion

en: Last login
fr_FR: Dernière connexion

en: Last update:
fr_FR: Dernière mise à jour :

en: Last updated: %s
fr_FR: Dernière mise à jour : %s

en: LibXML error %s at line %d (column %d): %s
fr_FR: Erreur LibXML %s ligne %d (colonne %d): %s

en: Limit search to:
fr_FR: Restreindre la recherche à :

en: Link Instance
fr_FR: Lier l'instance

en: Link instance
fr_FR: Lier une instance

en: Linked
fr_FR: Instances liées

en: Loading, please wait...
fr_FR: Chargement en cours, veuillez patienter...

en: Log in
fr_FR: Se connecter

en: Login
fr_FR: Se connecter

en: Login with an SSL certificate
fr_FR: Connexion avec un certificat SSL

en: Login:
fr_FR: Identifiant :

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Long date format
fr_FR: Format de date long

en: Look for
fr_FR: Rechercher

en: Manage profiles
fr_FR: Gérer les profils

en: Manual purge
fr_FR: Purger manuellement

en: Mark %d article as read? | Mark %d articles as read?
fr_FR[0]: Marquer %d article comme lu ?
fr_FR[1]: Marquer %d articles comme lus ?

en: Mark %d selected article in %s as read? | Mark %d selected articles in %s as read?
fr_FR[0]: Marquer %d article sélectionné de %s comme lu ?
fr_FR[1]: Marquer %d articles sélectionnés de %s comme lus ?

en: Mark above as read
fr_FR: Marquer les articles au-dessus comme lus

en: Mark all articles as read?
fr_FR: Marquer tous les articles comme lus ?

en: Mark all articles in %s as read?
fr_FR: Marquer tous les articles de %s comme lus ?

en: Mark all articles in %s older than 1 day as read?
fr_FR: Marquer tous les articles de %s âgés d'au moins 1 jour comme lus ?

en: Mark all articles in %s older than 1 week as read?
fr_FR: Marquer tous les articles de %s âgés d'au moins 1 semaine comme lus ?

en: Mark all articles in %s older than 2 weeks as read?
fr_FR: Marquer tous les articles de %s âgés d'au moins 2 semaines comme lus ?

en: Mark all feeds as read
fr_FR: Marquer tous les flux comme lus

en: Mark articles in e-mail digest as read
fr_FR: Marquer tous les articles du compte-rendu par email comme lus

en: Mark as read
fr_FR: Marquer comme lu

en: Mark below as read
fr_FR: Marquer les articles en-dessous comme lus

en: Mark feed as read
fr_FR: Marquer le flux comme lu

en: Mark group as read
fr_FR: Marquer le groupe comme lu

en: Mark updated articles as unread
fr_FR: Marquer les article mis à jour comme non lus

en: Marking all feeds as read...
fr_FR: Marquage de tous les flux comme lus...

en: Match
fr_FR: Correspondance

en: Match any rule
fr_FR: Au moins une correspondance

en: Match:
fr_FR: Correspondance :

en: Maximum age of fresh articles (in hours)
fr_FR: Ancienneté maximale pour un nouvel article (en heures)

en: More Feeds
fr_FR: D'autres flux

en: More actions...
fr_FR: Autres actions...

en: More feeds
fr_FR: D'autres flux

en: More...
fr_FR: Plus...

en: Move %d archived article back? | Move %d archived articles back?
fr_FR[0]: Restaurer %d article archivé ?
fr_FR[1]: Restaurer %d articles archivés ?

en: Move back
fr_FR: Revenir

en: Move to next article (don't expand or mark read)
fr_FR: Aller à l'article suivant (ne pas développer ou marqué lu)

en: Move to previous article (don't expand or mark read)
fr_FR: Aller à l'article précédent (ne pas développer ou marqué lu)

en: Multiple articles
fr_FR: Articles multiples

en: Multiple feed URLs found.
fr_FR: Plusieurs flux trouvés.

en: NSFW Plugin
fr_FR: Plugin NSFW

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Never purge
fr_FR: Ne jamais purger

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: New password cannot be blank.
fr_FR: Le nouveau mot de passe ne peut pas être vide.

en: New user registrations are administratively disabled.
fr_FR: L'inscription de nouveaux utilisateurs est désactivée par l'administrateur.

en: New user registrations are currently closed.
fr_FR: L'inscription de nouveaux utilisateurs est actuellement fermée.

en: New version available!
fr_FR: Une nouvelle version est disponible !

en: New version of Tiny Tiny RSS is available (%s).
fr_FR: Une nouvelle version de Tiny Tiny RSS est disponible (%s).

en: New version of Tiny Tiny RSS is available!
fr_FR: Une nouvelle version de Tiny Tiny RSS est disponible !

en: Newest first
fr_FR: Les plus récents en premier

en: No article is selected.
fr_FR: Aucun article sélectionné.

en: No articles are selected.
fr_FR: Aucun article sélectionné.

en: No articles found to display.
fr_FR: Aucun article à afficher.

en: No articles found to display. You can assign articles to labels manually from article header context menu (applies to all selected articles) or use a filter.
fr_FR: Aucun article à afficher. Vous pouvez assigner des étiquettes aux articles manuellement (voir les actions du menu ci-dessus) ou utiliser un filtre.

en: No articles found to mark
fr_FR: Aucun article à marquer

en: No categories are selected.
fr_FR: Aucune catégorie sélectionnée.

en: No feed selected.
fr_FR: Aucun flux sélectionné.

en: No feeds are selected.
fr_FR: Aucun flux sélectionné.

en: No feeds found in <b>%s</b>.
fr_FR: Aucun flux trouvé dans <b>%s</b>.

en: No feeds found.
fr_FR: Aucun flux trouvé.

en: No file uploaded.
fr_FR: Aucun fichier envoyé.

en: No filters are selected.
fr_FR: Aucun filtre sélectionné.

en: No instances are selected.
fr_FR: Aucune instance sélectionnée.

en: No labels are selected.
fr_FR: Aucune étiquette sélectionnée.

en: No matching users found.
fr_FR: Aucun utilisateur correspondant trouvé.

en: No operation to perform.
fr_FR: Aucune opération à effectuer.

en: No profiles are selected.
fr_FR: Aucun profil sélectionné.

en: No recent articles matching this filter have been found.
fr_FR: Aucun article récent correspondant à ce filtre.

en: No starred articles found to display.
fr_FR: Aucun article remarquable à afficher.

en: No unread articles found to display.
fr_FR: Aucun article non lu à afficher.

en: No updated articles found to display.
fr_FR: Aucun article mis à jour à afficher.

en: No users are selected.
fr_FR: Aucun utilisateur sélectionné.

en: No users defined.
fr_FR: Aucun utilisateur défini.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not logged in
fr_FR: Non connecté

en: Not work safe (click to toggle)
fr_FR: Non convenable au travail (cliquer pour basculer)

en: OPML Import
fr_FR: Import OPML

en: OPML Utility
fr_FR: Outil OPML

en: Old password
fr_FR: Ancien mot de passe

en: Old password cannot be blank.
fr_FR: L'ancien mot de passe ne peut pas être vide.

en: Old password is incorrect.
fr_FR: L'ancien mot de passe n'est pas correct.

en: Older than one day
fr_FR: Âgé d'au moins un jour

en: Older than one week
fr_FR: Âgé d'au moins une semaine

en: Older than two weeks
fr_FR: Âgé d'au moins deux semaines

en: Oldest first
fr_FR: Les plus anciens en premier

en: On catchup show next feed
fr_FR: Sauter automatiquement au flux suivant

en: One time passwords / Authenticator
fr_FR: Mots de passe à usage unique / Identificateur

en: One time passwords are currently enabled. Enter your current password below to disable.
fr_FR: Les mots de passe à usage unique sont actuellement activés. Entrez votre mot de passe actuel ci-dessous pour les désactiver.

en: Only main settings profile can be migrated using OPML.
fr_FR: Seul le profil de réglages principal peut être migré en utilisant OPML.

en: Open in new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open next article
fr_FR: Ouvrir l'article suivant

en: Open next article (don't scroll long articles)
fr_FR: Ouvrir l'article suivant (ne pas faire défiler les articles longs)

en: Open next feed
fr_FR: Ouvrir le flux suivant

en: Open original article
fr_FR: Ouvrir l'article original

en: Open previous article
fr_FR: Ouvrir l'article précédent

en: Open previous article (don't scroll long articles)
fr_FR: Ouvrir l'article précédent (ne pas faire défiler les articles longs)

en: Open previous feed
fr_FR: Ouvrir le flux précédent

en: Originally from:
fr_FR: Origine :

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other actions:
fr_FR: Autres actions :

en: Other interface tips are available in the Tiny Tiny RSS wiki.
fr_FR: D'autres astuces sur l'interface sont disponibles sur le wiki de Tiny Tiny RSS.

en: PHP GD functions are required for OTP support.
fr_FR: Les fonctions GD de PHP sont nécessaires pour utiliser les mots de passe à usage unique.

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password has been changed.
fr_FR: Le mot de passe a été modifié.

en: Password recovery
fr_FR: Récupération de mot de passe

en: Password:
fr_FR: Mot de passe :

en: Paste your starred.json or shared.json into the form below.
fr_FR: Collez votre fichier starred.json ou shared.json dans le formulaire ci-dessous.

en: Perform Action
fr_FR: Exécuter l'action

en: Perform updates
fr_FR: Exécuter les mises à jour

en: Personal data
fr_FR: Données personelles

en: Personal data / Authentication
fr_FR: Données personnelles / Authentification

en: Place in category:
fr_FR: Placer dans la catégorie :

en: Please choose a file first.
fr_FR: Veuillez d'abord choisir le fichier.

en: Please choose a profile to activate.
fr_FR: Veuillez sélectionner un profil à activer.

en: Please choose an OPML file first.
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner un fichier OPML.

en: Please choose the file first.
fr_FR: Veuillez d'abord choisir le fichier.

en: Please enable embed_original plugin first.
fr_FR: Veuillez d'abord activer le plugin embed_original.

en: Please enable mail plugin first.
fr_FR: Veuillez d'abord activer le plugin mail.

en: Please enter category title:
fr_FR: Veuillez saisir un titre pour cette catégorie :

en: Please enter label caption:
fr_FR: Veuillez saisir le libellé de l'étiquette :

en: Please enter login:
fr_FR: Veuillez saisir l'identifiant :

en: Please enter new score for selected articles:
fr_FR: Nouveau score des articles sélectionnés :

en: Please enter new score for this article:
fr_FR: Nouveau score pour cet article :

en: Please enter your one time password:
fr_FR: Veuillez saisir votre mot de passe à usage unique :

en: Please note that unstarred articles might get purged on next feed update.
fr_FR: Veuillez noter que les articles non marqués risquent d'être purgés à la prochaine mise à jour du flux.

en: Please select an image file to upload.
fr_FR: Veuillez sélectionner une image à envoyer.

en: Please select only one feed.
fr_FR: Veuillez sélectionner un seul flux.

en: Please select only one filter.
fr_FR: Veuillez sélectionner un seul filtre.

en: Please select only one instance.
fr_FR: Veuillez ne sélectionner qu'une instance.

en: Please select only one user.
fr_FR: Veuillez sélectionner un seul utilisateur.

en: Please select some feed first.
fr_FR: Veuillez d'abord sélectionner un flux.

en: Popular feeds
fr_FR: Flux populaires

en: Power User
fr_FR: Utilisateur avancé

en: Preferences
fr_FR: Configuration

en: Preferences...
fr_FR: Configuration...

en: Prepare data
fr_FR: Préparer les données

en: Processing category: %s
fr_FR: Placer dans la catégorie : %s

en: Profile:
fr_FR: Profil :

en: Public OPML URL
fr_FR: URL OPML publique

en: Publish article
fr_FR: Publier l'article

en: Published
fr_FR: Publiés

en: Published & shared articles / Generated feeds
fr_FR: Articles publiés et partagés / Flux générés

en: Published OPML does not include your Tiny Tiny RSS settings, feeds that require authentication or feeds hidden from Popular feeds.
fr_FR: Les OPML publiés n'incluent pas vos réglages de Tiny Tiny RSS, les flux qui nécessitent une authentification, ou les flux cachés des Flux Populaires.

en: Published articles
fr_FR: Articles publiés

en: Published articles are exported as a public RSS feed and can be subscribed by anyone who knows the URL specified below.
fr_FR: Les articles publiés sont exportés comme un flux RSS public et toute personne qui connaît l'adresse indiquée ci-dessous peut s'y abonner.

en: Purge articles after this number of days (0 - disables)
fr_FR: Purger les articles plus vieux que le nombre de jours donné (0 pour ne jamais purger)

en: Purge unread articles
fr_FR: Purger les articles non lus

en: Purging selected feed...
fr_FR: Purge du flux sélectionné...

en: Ready to update.
fr_FR: Prêt à mettre à jour.

en: Recently read
fr_FR: Lus récemment

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Refresh current feed
fr_FR: Actualiser le flux actif

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Registered
fr_FR: Inscrit

en: Registration failed.
fr_FR: L'inscription a échoué.

en: Remember me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove category
fr_FR: Supprimer la catégorie

en: Remove category %s? Any nested feeds would be placed into Uncategorized.
fr_FR: Supprimer la catégorie %s ? Tous les flux enfants seront placés dans Sans catégorie.

en: Remove filter?
fr_FR: Supprimer le filtre ?

en: Remove label
fr_FR: Supprimer l'étiquette

en: Remove selected
fr_FR: Supprimer les flux sélectionnés

en: Remove selected categories?
fr_FR: Supprimer les catégories sélectionnées ?

en: Remove selected feeds from the archive? Feeds with stored articles will not be removed.
fr_FR: Supprimer les flux sélectionnés de l'archive ? Les flux contenant des articles stockés ne seront pas supprimés.

en: Remove selected feeds?
fr_FR: Supprimer les flux sélectionnés ?

en: Remove selected filters?
fr_FR: Supprimer les filtres sélectionnés ?

en: Remove selected instances?
fr_FR: Supprimer les instances sélectionnées ?

en: Remove selected labels?
fr_FR: Supprimer les étiquettes sélectionnées ?

en: Remove selected profiles
fr_FR: Supprimer les profils sélectionnés

en: Remove selected profiles? Active and default profiles will not be removed.
fr_FR: Supprimer les profils sélectionnés ? Les profils actifs et par défaut ne seront pas supprimés.

en: Remove selected users? Neither default admin nor your account will be removed.
fr_FR: Supprimer les utilisateurs sélectionnés ? L'administrateur par défaut et votre compte utilisateur ne seront pas supprimés.

en: Remove sharing for this article?
fr_FR: Annuler le partage de cet article ?

en: Remove stored feed icon?
fr_FR: Supprimer l'icône de flux stockée ?

en: Removing category...
fr_FR: Suppression de la catégorie...

en: Removing feed icon...
fr_FR: Suppression de l'icône du flux...

en: Removing feed...
fr_FR: Suppression du flux...

en: Removing filter...
fr_FR: Suppression du filtre...

en: Removing selected categories...
fr_FR: Suppression des catégories sélectionnées...

en: Removing selected feeds...
fr_FR: Suppression des flux sélectionnés...

en: Removing selected filters...
fr_FR: Suppression des filtres sélectionnés...

en: Removing selected instances...
fr_FR: Suppression des instances sélectionnées...

en: Removing selected labels...
fr_FR: Suppression des étiquettes sélectionnées...

en: Removing selected profiles...
fr_FR: Suppression des profils sélectionnés...

en: Removing selected users...
fr_FR: Suppression des utilisateurs sélectionnés...

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Replace current OPML publishing address with a new one?
fr_FR: Remplacer l'adresse de publication OPML actuelle par une nouvelle ?

en: Request not authorized.
fr_FR: Requête rejetée.

en: Rescore all articles? This operation may take a lot of time.
fr_FR: Recalculer le score de tous les articles ? Cette opération peut prendre beaucoup de temps.

en: Rescore articles
fr_FR: Recalculer le score des articles

en: Rescore articles in %s?
fr_FR: Recalculer le score des articles de %s ?

en: Rescore articles in selected feeds?
fr_FR: Recalculer le score des articles des flux sélectionnés ?

en: Rescore feed
fr_FR: Recalculer le score du flux

en: Rescoring articles...
fr_FR: Recalcul des scores des articles...

en: Rescoring feeds...
fr_FR: Recalcul du score des flux...

en: Rescoring selected feeds...
fr_FR: Recalcul du score des flux sélectionnés...

en: Reset password
fr_FR: Réinitialiser le mot de passe

en: Reset password of selected user?
fr_FR: Ré-initialiser le mot de passe de l'utilisateur sélectionné ?

en: Reset selected labels to default colors?
fr_FR: Ré-initialiser les couleurs des étiquettes aux couleurs par défaut ?

en: Reset sort order
fr_FR: Réinitialiser le critère de tri

en: Reset subscription? Tiny Tiny RSS will try to subscribe to the notification hub again on next feed update.
fr_FR: Réinitialiser l'inscription ? Tiny Tiny RSS essayera de se réinscrire au hub de notification lors de la prochaine mise à jour du flux.

en: Reset to defaults
fr_FR: Revenir aux valeurs par défaut

en: Reset to defaults?
fr_FR: Revenir aux valeurs par défaut ?

en: Resets PubSubHubbub subscription status for push-enabled feeds.
fr_FR: Réinitialiser l'état de l'inscription PubSubHubbub pour les flux en mise à jour push.

en: Resetting password for selected user...
fr_FR: Ré-initialisation du mot de passe de l'utilisateur sélectionné...

en: Resubscribe to push updates
fr_FR: Réinscription aux mises à jour en push

en: Return to Tiny Tiny RSS
fr_FR: Revenir à Tiny Tiny RSS

en: Return to preferences
fr_FR: Revenir à la configuration

en: Reverse headline order (oldest first)
fr_FR: Inverser l'ordre des en-têtes (les plus anciens en premier)

en: Reverse headlines
fr_FR: Inverser l'ordre des en-têtes

en: SQL escaping test failed, check your database and PHP configuration
fr_FR: Le test d'échappement SQL a échoué, veuillez vérifier votre configuration de base de données et de PHP

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save action
fr_FR: Enregistrer

en: Save and exit preferences
fr_FR: Sauvegarder et quitter la configuration

en: Save changes to selected feeds?
fr_FR: Enregistrer les modifications aux flux sélectionnés ?

en: Save configuration
fr_FR: Enregistrer la configuration

en: Save data
fr_FR: Enregistrer les données

en: Save rule
fr_FR: Enregistrer

en: Saving article note...
fr_FR: Sauvegarde de l'annotation de l'article...

en: Saving article tags...
fr_FR: Sauvegarde des tags de l'article...

en: Saving data...
fr_FR: Enregistrement des données...

en: Scan the following code by the Authenticator application:
fr_FR: Scanner le code suivant avec l'application identificateur :

en: Scroll down
fr_FR: Défiler vers le bas

en: Scroll up
fr_FR: Défiler vers le haut

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search results: %s
fr_FR: Résultats de recherche : %s

en: Search syntax
fr_FR: Syntaxe de la recherche

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: See the release notes
fr_FR: Voir les notes de publication

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select all articles
fr_FR: Sélectionner tous les articles

en: Select article under cursor
fr_FR: Sélectionner l'article sous le curseur

en: Select articles in group
fr_FR: Sélectionner les articles du groupe

en: Select by tags...
fr_FR: Sélectionner par tags...

en: Select item(s) by tags
fr_FR: Sélectionner des éléments par tags

en: Select one of the available CSS themes
fr_FR: Sélectionnez un des thèmes CSS disponibles

en: Select published
fr_FR: Sélectionner les articles publiés

en: Select starred
fr_FR: Sélectionner les articles remarquables

en: Select unread
fr_FR: Sélectionner les articles non-lus

en: Selection toggle:
fr_FR: Sélectionner :

en: Selection:
fr_FR: Sélection :

en: Send e-mail
fr_FR: Envoyer le mail

en: Sending new password of user <b>%s</b> to <b>%s</b>
fr_FR: Envoi du mot de passe de <b>%s</b> à <b>%s</b>

en: Session failed to validate (incorrect IP)
fr_FR: Echec de la validation de la session (adresse IP incorrecte)

en: Session failed to validate (password changed)
fr_FR: Échec de la validation de la session (mot de passe changé)

en: Session failed to validate (schema version changed)
fr_FR: Échec de la validation de la session (la base a changé)

en: Session failed to validate (user agent changed)
fr_FR: Échec de la validation de la session (navigateur différent)

en: Session failed to validate (user not found)
fr_FR: Échec de la validation de la session (utilisateur introuvable)

en: Set score
fr_FR: Changer le score

en: Setting preference key %s to %s
fr_FR: Paramétrage de la préférence %s à %s

en: Settings Profiles
fr_FR: Paramètres des profils

en: Share
fr_FR: Partager

en: Share article by URL
fr_FR: Partager l'article par URL

en: Share by URL
fr_FR: Partager par URL

en: Share with Tiny Tiny RSS
fr_FR: Partager avec Tiny Tiny RSS

en: Shared URLs cleared.
fr_FR: URL partagées supprimées.

en: Shared article will appear in the Published feed.
fr_FR: Les articles partagés apparaîtront dans le flux Publiés.

en: Shared articles
fr_FR: Articles partagés

en: Shift
fr_FR: Maj

en: Short date format
fr_FR: Format de date court

en: Shortest interval at which a feed will be checked for updates regardless of update method
fr_FR: Intervalle minimum de temps entre deux mises à jour d'un flux, quelle que soit la méthode de mise à jour

en: Show articles
fr_FR: Afficher les articles

en: Show content preview in headlines list
fr_FR: Donner un aperçu du contenu dans la liste des en-têtes

en: Show help dialog
fr_FR: Afficher la fenêtre d'aide

en: Show search dialog
fr_FR: Afficher la fenêtre de recherche

en: Show special feeds when hiding read feeds
fr_FR: Afficher les flux spéciaux en masquant les flux lus

en: Some feeds have update errors (click for details)
fr_FR: Des erreurs sont survenues pendant la mise à jour de certains flux (cliquer ici pour les détails)

en: Some of the required form parameters are missing or incorrect.
fr_FR: Des paramètres du formulaire manquent ou sont invalides.

en: Some preferences are only available in default profile.
fr_FR: Certaines options ne sont disponibles que dans le profil par défaut.

en: Sorry, login and email combination not found.
fr_FR: Désolé, ce couple identifiant et mail n'a pas été trouvé.

en: Sorry, this username is already taken.
fr_FR: Désolé, cet identifiant est déjà utilisé.

en: Sorry, your browser does not support sandboxed iframes.
fr_FR: Malheureusement, votre navigateur ne supporte pas les iframes sécurisées.

en: Sort articles
fr_FR: Classer les articles

en: Sort feeds by unread articles count
fr_FR: Trier les flux par nombre d'articles non lus

en: Sort headlines by feed date
fr_FR: Trier les en-têtes par date de flux

en: Special
fr_FR: Spécial

en: Special feeds, labels, and categories are grouped by originating feeds
fr_FR: Les flux spéciaux, tags et catégories sont regroupés par flux sources.

en: Specified URL doesn't seem to contain any feeds.
fr_FR: L'URL spécifiée ne semble pas contenir de flux.

en: Specified URL seems to be invalid.
fr_FR: L'URL spécifiée semble invalide.

en: Star article
fr_FR: Marquer comme remarquable

en: Starred
fr_FR: Remarquables

en: Starred articles
fr_FR: Articles remarquables

en: Start update
fr_FR: Commencer la mise à jour

en: Status
fr_FR: État

en: Stored feeds
fr_FR: Flux stockés

en: Strip all but most common HTML tags when reading articles.
fr_FR: Élimine toutes les balises HTML sauf les plus courantes lors de la lecture des articles.

en: Strip unsafe tags from articles
fr_FR: Éliminer les tags non sûrs des articles

en: Subject:
fr_FR: Sujet :

en: Submit registration
fr_FR: Envoyer l'inscription

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subscribe in Tiny Tiny RSS
fr_FR: S'abonner dans Tiny Tiny RSS

en: Subscribe to %s in Tiny Tiny RSS?
fr_FR: S'abonner à %s dans Tiny Tiny RSS ?

en: Subscribe to Feed
fr_FR: S'abonner au flux

en: Subscribe to feed
fr_FR: S'abonner au flux

en: Subscribe to feed...
fr_FR: S'abonner au flux...

en: Subscribe to selected feed
fr_FR: S'abonner au flux sélectionné

en: Subscribed feeds
fr_FR: Flux abonnés

en: Subscribed feeds count
fr_FR: Nombre d'abonnements à des flux

en: Subscribed to %s
fr_FR: Abonné à %s

en: Subscribed to <b>%s</b>.
fr_FR: Abonné à <b>%s</b>.

en: Subscribing to feeds...
fr_FR: Abonnement aux flux...

en: Subscription reset.
fr_FR: Abonnement réinitialisé.

en: System
fr_FR: Système

en: System plugins
fr_FR: Plugins systèmes

en: Tag cloud
fr_FR: Nuage de tags

en: Tags for this article (separated by commas):
fr_FR: Tags pour cet article (séparés par des virgules) :

en: Tags to consider NSFW (comma-separated)
fr_FR: Tags à considérer non convenables au travail (séparés par des virgules)

en: The configuration was saved.
fr_FR: La configuration a été enregistrée.

en: The document has incorrect format.
fr_FR: Le format du document n'est pas correct.

en: The error will be reported to the configured log destination.
fr_FR: L'erreur sera reportée vers la destination configurée.

en: The following comics are currently supported:
fr_FR: Les comics suivants sont actuellement supportés :

en: The syntax used is identical to the PHP <a href='http://php.net/manual/function.date.php'>date()</a> function.
fr_FR: La syntaxe utilisée est la même que pour la fonction PHP <a href='http://php.net/manual/function.date.php'>date()</a>.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: These feeds have not been updated with new content for 3 months (oldest first):
fr_FR: Les flux suivants n'ont pas été mis à jour depuis 3 mois (par âge décroissant) :

en: This Tiny Tiny RSS site can be used as a Firefox Feed Reader by clicking the link below.
fr_FR: Ce site Tiny Tiny RSS peut être utilisé comme lecteur de flux dans Firefox en cliquant sur le lien ci-dessous.

en: This feed
fr_FR: Ce flux

en: This feed requires authentication.
fr_FR: Ce flux nécessite une identification.

en: This option enables marking articles as read automatically while you scroll article list.
fr_FR: Cette option permet de marquer automatiquement les articles comme lus lorsque vous naviguez dans la liste d'articles.

en: This option enables sending daily digest of new (and unread) headlines on your configured e-mail address
fr_FR: Cette option active l'envoi d'une synthèse quotidienne (digest) des en-têtes nouveaux et non lus à l'adresse électronique donnée

en: This program requires XmlHttpRequest to function properly. Your browser doesn't seem to support it.
fr_FR: Ce programme nécessite l'utilisation de XmlHttpRequest pour fonctionner correctement. Votre navigateur web semble ne pas intégrer cette fonctionnalité.

en: This program requires cookies to function properly. Your browser doesn't seem to support them.
fr_FR: Ce programme nécessite l'utilisation de cookies pour fonctionner correctement. Votre navigateur web semble ne pas intégrer cette fonctionnalité.

en: This will invalidate all previously generated feed URLs. Continue?
fr_FR: Ceci va invalider toutes les URL de flux générées auparavant. Souhaitez-vous continuer ?

en: This will invalidate all previously shared article URLs. Continue?
fr_FR: Ceci va invalider tous les articles partagés par URL. Souhaitez-vous continuer ?

en: Time zone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Tiny Tiny RSS data update script.
fr_FR: Script de mise à jour des données de Tiny Tiny RSS.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To:
fr_FR: À :

en: Toggle article expansion (combined mode)
fr_FR: Basculer le développement (mode combiné)

en: Toggle auto expand in combined mode
fr_FR: Basculer le développement automatique en mode combiné

en: Toggle combined mode
fr_FR: Basculer le mode combiné

en: Toggle embed original
fr_FR: Basculer l'intégration de l'article original

en: Toggle published
fr_FR: Marquer comme (non) publié

en: Toggle starred
fr_FR: Marquer comme (non) remarquable

en: Toggle unread
fr_FR: Marquer comme (non) lu

en: Toggle widescreen mode
fr_FR: Basculer le mode écran large

en: Try to send digests around specified time
fr_FR: Essayer d'envoyer le résumé à l'heure précisée

en: Trying to change URL...
fr_FR: Tentative de changement de l'adresse...

en: Trying to change address...
fr_FR: Changement de l'adresse...

en: Trying to unshare...
fr_FR: Tentative d'annulation de partage ...

en: URL:
fr_FR: URL :

en: Un/collapse current category
fr_FR: Étendre/contracter la catégorie

en: Un/collapse sidebar
fr_FR: Ouvrir/fermer la barre latérale

en: Un/hide read feeds
fr_FR: Masquer/afficher les flux lus

en: Unable to move uploaded file.
fr_FR: Impossible de déplacer le fichier envoyé.

en: Uncategorized
fr_FR: Sans catégorie

en: Unknown option: %s
fr_FR: Option inconnue : %s

en: Unpublish article
fr_FR: Ne plus publier l'article

en: Unread
fr_FR: Non lus

en: Unread First
fr_FR: Non lus en premier

en: Unshare all articles
fr_FR: Désactiver le partage pour tous les articles

en: Unshare article
fr_FR: Annuler le partage de l'article

en: Unstar article
fr_FR: Ne plus marquer comme remarquable

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: Unsubscribe from %s?
fr_FR: Se désabonner de %s ?

en: Unsubscribe from selected feeds
fr_FR: Se désabonner des flux sélectionnés

en: Unsubscribe from selected feeds?
fr_FR: Se désabonner des flux sélectionnés ?

en: Unsubscribing from selected feeds...
fr_FR: Désabonnement des flux sélectionnés...

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update Tiny Tiny RSS
fr_FR: Mettre à jour Tiny Tiny RSS

en: Update daemon is enabled in configuration, but daemon process is not running, which prevents all feeds from updating. Please start the daemon process or contact instance owner.
fr_FR: Le démon de mise à jour est activé dans la configuration mais le processus n'est pas lancé et les flux ne sont donc pas mis à jour. Veuillez le démarrer ou contacter l'administrateur.

en: Update daemon is taking too long to perform a feed update. This could indicate a problem like crash or a hang. Please check the daemon process or contact instance owner.
fr_FR: Le démon de mise à jour prend trop de temps pour effectuer une mise à jour de flux. Cela peut indiquer un problème comme un crash ou une suspension du processus. Veuillez vérifier son état ou bien contacter l'administrateur.

en: Upload complete.
fr_FR: Envoi terminé.

en: Upload failed with error code %d
fr_FR: Échec de l'envoi, code d'erreur %d

en: Upload new icon for this feed?
fr_FR: Envoyer une nouvelle icône pour ce flux ?

en: Uploading, please wait...
fr_FR: Envoi en cours, veuillez patienter...

en: Use default
fr_FR: Utiliser la valeur par défaut

en: Use feed-specified date to sort headlines instead of local import date.
fr_FR: Utiliser les dates spécifiées dans le flux pour trier les en-têtes au lieu des dates importées localement.

en: Use less traffic
fr_FR: Minimiser l'usage du trafic

en: Use one access key for both linked instances.
fr_FR: Utilisez une clef d'accès pour les deux instances liées.

en: Use this bookmarklet to publish arbitrary pages using Tiny Tiny RSS
fr_FR: Utilisez ce bookmarklet pour publier des pages avec Tiny Tiny RSS

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User <b>%s</b> already exists.
fr_FR: L'utilisateur <b>%s</b> existe déjà.

en: User Editor
fr_FR: Éditeur d'utilisateur

en: User details
fr_FR: Détails de l'utilisateur

en: User not found
fr_FR: Utilisateur non trouvé

en: User plugins
fr_FR: Plugins utilisateur

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Uses UTC timezone
fr_FR: Utilise l'heure GMT

en: Using OPML you can export and import your feeds, filters, labels and Tiny Tiny RSS settings.
fr_FR: Avec OPML, vous pouvez exporter et importer vos flux, filtres, étiquettes et réglages de Tiny Tiny RSS.

en: View as RSS
fr_FR: Voir comme RSS

en: View as RSS feed
fr_FR: Voir comme flux RSS

en: Weekly
fr_FR: Une fois par semaine

en: When auto-detecting tags in articles these tags will not be applied (comma-separated list).
fr_FR: Lors de l'auto-détection des tags dans les articles, ces tags ne seront pas utilisés (séparés par des virgules).

en: Which Tags?
fr_FR: Quels tags ?

en: Wiki: Filters
fr_FR: Filtres Wiki:

en: With Note
fr_FR: Avec annotation

en: XML validation failed: %s
fr_FR: Erreur de validation XML: %s

en: You are already subscribed to this feed.
fr_FR: Vous êtes déjà abonné à ce flux.

en: You can connect other instances of Tiny Tiny RSS to this one to share Popular feeds. Link to this instance of Tiny Tiny RSS by using this URL:
fr_FR: Vous pouvez connecter d'autres instances de Tiny Tiny RSS à celle-ci pour partager les flux populaires. Pour cela, utilisez l'URL suivante :

en: You can disable all articles shared by unique URLs here.
fr_FR: Vous pouvez désactiver tous les articles partagés par URL unique ici.

en: You can export and import your Starred and Archived articles for safekeeping or when migrating between tt-rss instances of same version.
fr_FR: Vous pouvez exporter et importer vos articles remarquables et archivés afin de les sauvegarder ou pour les transférer entre deux instances de tt-rss (même version).

en: You can override colors, fonts and layout of your currently selected theme with custom CSS declarations here. <a target="_blank" class="visibleLink" href="%s">This file</a> can be used as a baseline.
fr_FR: Vous pouvez redéfinir les couleurs, les polices et la mise en page du thème actuellement sélectionné à l'aide de vos propres instructions CSS ici. <a target="_blank" class="visibleLink" href="%s">Ce fichier</a> peut être utilisé comme base de départ.

en: You can share this article by the following unique URL:
fr_FR: Vous pouvez partager cet article avec l'URL unique suivante :

en: You can update using built-in updater in the Preferences or by using update.php
fr_FR: Vous pouvez mettre à jour depuis la Configuration ou en utilisant update.php

en: You can view this feed as RSS using the following URL:
fr_FR: Vous pouvez consulter ce flux comme RSS en utilisant l'URL suivante :

en: You can't edit this kind of feed.
fr_FR: Vous ne pouvez pas modifier ce type de flux.

en: You can't rescore this kind of feed.
fr_FR: Vous ne pouvez pas recalculer le score de ce type de flux.

en: You can't unsubscribe from the category.
fr_FR: Vous ne pouvez pas vous désabonner de la catégorie.

en: You should be able to edit the message before sending in your mail client.
fr_FR: Vous devriez pouvoir modifier le message avant son envoi dans votre client de messagerie.

en: You will need a compatible Authenticator to use this. Changing your password would automatically disable OTP.
fr_FR: Vous aurez besoin d'un Identificateur compatible pour utiliser ceci. Changer votre mot de passe le désactivera automatiquement.

en: You will need to provide valid account name and email. A password reset link will be sent to your email address.
fr_FR: Vous devrez fournir un nom et une adresse email valides. Un lien pour réinitialiser votre mot de passe sera envoyé à votre adresse email.

en: You will need to reload Tiny Tiny RSS for plugin changes to take effect.
fr_FR: Vous devrez relancer Tiny Tiny RSS pour que les changements apportés aux plugins prennent effet.

en: Your OPML can be published publicly and can be subscribed by anyone who knows the URL below.
fr_FR: Votre fichier OPML peut être publié et toute personne qui connaît l'adresse indiquée ci-dessous peut s'y abonner.

en: Your Public OPML URL is:
fr_FR: Votre URL OPML publique est :

en: Your Tiny Tiny RSS installation is up to date.
fr_FR: Votre installation de Tiny Tiny RSS est à jour.

en: Your access level is insufficient to open this tab.
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour ouvrir cet onglet.

en: Your access level is insufficient to run this script.
fr_FR: Vous n'avez pas les permissions nécessaires pour exécuter ce script.

en: Your current tt-rss installation directory will not be modified. It will be renamed and left in the parent directory. You will be able to migrate all your customized files after update finishes.
fr_FR: Votre dossier tt-rss ne sera pas modifié. Il sera renommé et laissé tel quel dans le dossier parent. Vous pourrez recopier vos fichiers personnalisés après la mise à jour.

en: Your database will not be modified.
fr_FR: Votre base de données ne sera pas modifiée.

en: Your password is at default value, please change it.
fr_FR: Votre mot de passe est celui par défaut, veuillez le modifier.

en: Your personal data has been saved.
fr_FR: Vos données personnelles ont été sauvegardées.

en: Your preferences are now set to default values.
fr_FR: Vos préférences sont maintenant les valeurs par défaut.

en: Your registration information is incomplete.
fr_FR: Vos informations d'inscription sont incomplètes.

en: Your temporary password will be sent to the specified email. Accounts, which were not logged in once, are erased automatically 24 hours after temporary password is sent.
fr_FR: Votre mot de passe temporaire va être envoyé à l'adresse mail indiquée. Les comptes ne s'étant pas connectés au moins une fois dans les 24 heures qui suivent l'envoi du mail seront supprimés.

en: Your version of MySQL is not currently supported. Please see official site for more information.
fr_FR: Votre version de MySQL n'est pas supportée actuellement. Veuillez consulter le site officiel pour plus d'informations.

en: [Forwarded]
fr_FR: [Transféré]

en: [No caption]
fr_FR: [Pas de titre]

en: [tt-rss] Password change notification
fr_FR: [tt-rss] Notification de changement de mot de passe

en: [tt-rss] Password reset request
fr_FR: [tt-rss] Demande de réinitialisation de mot de passe

en: comment | comments
fr_FR[0]: Commentaire
fr_FR[1]: Commentaires

en: comments
fr_FR: Commentaires

en: in
fr_FR: dans

en: limit:
fr_FR: limite :

en: mark feed as read
fr_FR: Marquer le flux comme lu

en: more info
fr_FR: plus d'info

en: no tags
fr_FR: aucun tag

en: on field
fr_FR: sur le champ

en: unknown type
fr_FR: type inconnu

en: with parameters:
fr_FR: avec les paramètres :
