tt-rss unstable - en to ja_JP translation catalogue (659 entries)

en: %d archived article | %d archived articles
ja_JP[0]: 保管された記事 %d 件

en: %d article processed,  | %d articles processed,
ja_JP[0]: %d 件の記事を処理,

en: %d article selected | %d articles selected
ja_JP[0]: %d 件の記事を選択

en: %d feed created. | %d feeds created.
ja_JP[0]: %d 件のフィードを作成。

en: %d imported,  | %d imported,
ja_JP[0]: %d 件インポート済み,

en: %s on %s in %s %s
ja_JP: 「%3$s」の %2$s に対して %1$s %4$s

en: (Un)hide read feeds
ja_JP: 読んだフィードを隠す/再表示する

en: (active)
ja_JP: (有効)

en: (edit note)
ja_JP: (ノートの編集)

en: (inverse)
ja_JP: (反転)

en: 1 month old
ja_JP: 1 ヶ月前

en: 1 week old
ja_JP: 1 週間前

en: 2 months old
ja_JP: 2 日月前

en: 2 weeks old
ja_JP: 2 週間前

en: 3 months old
ja_JP: 3 ヶ月前

en: <b>Hint:</b> you need to fill in your login information if your feed requires authentication, except for Twitter feeds.
ja_JP: <b>ヒント:</b> Twitter フィード以外でもしフィードが認証を要求するなら、ログイン情報を入力する必要があります。

en: Access Level
ja_JP: アクセスレベル

en: Access level
ja_JP: アクセスレベル

en: Access level:
ja_JP: アクセスレベル:

en: Account created successfully.
ja_JP: アカウントの作成に成功しました。

en: Actions...
ja_JP: 操作...

en: Activate profile
ja_JP: プロファイルを有効にする

en: Activate selected profile?
ja_JP: 選択したプロファイルを有効にしますか?

en: Adaptive
ja_JP: 適応的

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add action
ja_JP: 操作の追加

en: Add category
ja_JP: カテゴリーを追加

en: Add one valid RSS feed per line (no feed detection is done)
ja_JP: 1 行に 1 フィードずつ有効な RSS フィードを追加(フィードの自動検出は行われません)

en: Add rule
ja_JP: ルールの追加

en: Added user <b>%s</b> with password <b>%s</b>
ja_JP: ユーザー名 <b>%s</b> とパスワード <b>%s</b> で追加しました

en: Adding feed: %s
ja_JP: フィード追加: %s

en: Adding filter...
ja_JP: フィルタを追加しています...

en: Adding label %s
ja_JP: ラベル %s の割り当て

en: Adding user...
ja_JP: ユーザーを追加しています...

en: Administrator
ja_JP: 管理者

en: Advanced
ja_JP: 高度

en: All
ja_JP: すべて

en: All Articles
ja_JP: すべての記事

en: All articles
ja_JP: すべての記事

en: All done.
ja_JP: すべて終了しました。

en: All feeds
ja_JP: すべてのフィード

en: All feeds:
ja_JP: すべてのフィード:

en: Allow duplicate articles
ja_JP: 重複記事の許可

en: Allows external clients to access this account through the API
ja_JP: このアカウントに対する API 経由での外部クライアントのアクセスを許可する

en: Already subscribed to <b>%s</b>.
ja_JP: <b>%s</b> は既に購読しています。

en: Always display image attachments
ja_JP: 常に添付画像を表示する

en: Amount of articles to display at once
ja_JP: 一度に表示する記事数

en: Apply actions
ja_JP: 適用する操作

en: Archive
ja_JP: 保管

en: Archived articles
ja_JP: 保管された記事

en: Article
ja_JP: 記事

en: Article URL:
ja_JP: 記事の URL:

en: Article not found.
ja_JP: 記事が見つかりません。

en: Article purging:
ja_JP: 記事の削除:

en: Article selection
ja_JP: 記事の選択

en: Assign label
ja_JP: ラベルの割り当て

en: Attachments
ja_JP: 添付

en: Authentication
ja_JP: 認証

en: Author
ja_JP: 作者

en: Automatically expand articles in combined mode
ja_JP: 組み合わせモードで記事を自動的に展開する

en: Automatically mark articles as read
ja_JP: 自動的に記事を既読にする

en: Automatically open next feed with unread articles after marking one as read
ja_JP: フィードを既読にした後で自動的に未読記事のある次のフィードを開く

en: Available feeds
ja_JP: 利用可能なフィード

en: Backend sanity check failed.
ja_JP: バックエンドの健全さの確認に失敗しました

en: Background:
ja_JP: 背景色:

en: Batch subscribe
ja_JP: 一括購読

en: Blacklisted tags
ja_JP: ブラックリスト化したタグ

en: Bookmarklets
ja_JP: ブックマークレット

en: Can't create label: missing caption.
ja_JP: ラベルが作成できません: キャプションが見当たりません。

en: Can't create user: no login specified.
ja_JP: ユーザーが追加できません: ログイン名が指定されていません。

en: Cancel
ja_JP: 取り消し

en: Cancel search
ja_JP: 検索の取り消し

en: Caption
ja_JP: キャプション

en: Categories
ja_JP: カテゴリー

en: Category title:
ja_JP: カテゴリーの題名:

en: Change password
ja_JP: パスワードを変更する

en: Changed password of user <b>%s</b> to <b>%s</b>
ja_JP: ユーザー <b>%s</b> のパスワードを <b>%s</b> に変更しました

en: Changing your current password will disable OTP.
ja_JP: 現在のパスワードを変更すると OTP が無効化されます。

en: Check availability
ja_JP: 有効性の確認

en: Check to enable field
ja_JP: 有効にするフィールドにチェック

en: Clear
ja_JP: 消去

en: Clear all generated URLs
ja_JP: 生成された URL をすべて消去する

en: Clear all messages in the error log?
ja_JP: エラーログの全メッセージを消去しますか?

en: Clear colors
ja_JP: 色の消去

en: Clear data
ja_JP: データの消去

en: Clear feed data
ja_JP: フィードデータの消去

en: Clear log
ja_JP: ログの消去

en: Clear stored data for this plugin?
ja_JP: このプラグイン用に保存されたデータを消去しますか?

en: Clearing URLs...
ja_JP: URL を消去しています...

en: Clearing feed...
ja_JP: フィードを消去しています...

en: Clearing selected feed...
ja_JP: 選択したフィードを消去しています...

en: Click here to register this site as a feed reader.
ja_JP: クリックするとフィードリーダーとしてこのサイトを登録します。

en: Click to close
ja_JP: 閉じるにはクリック

en: Click to edit
ja_JP: 編集するにはクリック

en: Click to edit feed
ja_JP: 編集するにはクリック

en: Click to register your SSL client certificate with tt-rss
ja_JP: クリックして tt-rss に SSL クライアント証明書を登録する

en: Clicking the following link to invoke your mail client:
ja_JP: 以下のリンクをクリックするとメールクライアントが起動されます:

en: Close article
ja_JP: 記事を閉じる

en: Close this dialog
ja_JP: このダイアログを閉じる

en: Close this window
ja_JP: このウィンドウを閉じる

en: Close/collapse article
ja_JP: 記事を閉じる

en: Collapse article
ja_JP: 記事を閉じる

en: Collapse feedlist
ja_JP: フィード一覧を閉じる

en: Colors
ja_JP: 色

en: Combine
ja_JP: 組み合わせ

en: Combine selected filters?
ja_JP: 選択したフィルターを結合しますか?

en: Combined feed display
ja_JP: フィード表示の組み合わせ

en: Communication problem with server.
ja_JP: サーバーとの通信に問題が発生しました。

en: Configuration check failed
ja_JP: 設定の確認で失敗

en: Configuration saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Confirm marking feed as read
ja_JP: フィードを既読にする際確認する

en: Confirm password
ja_JP: 新しいパスワード(確認)

en: Content:
ja_JP: 内容:

en: Could not create user <b>%s</b>
ja_JP: ユーザー <b>%s</b> の追加中です。

en: Could not display feed: query failed. Please check label match syntax or local configuration.
ja_JP: フィードを表示することができません: 問い合わせに失敗しました。ラベルに一致する文法、またはローカルの設定を確認してください。

en: Could not import: incorrect schema version.
ja_JP: インポートできませんでした: スキーマのバージョンが不正です。

en: Could not import: unrecognized document format.
ja_JP: インポートできませんでした: フォーマットが認識できません。

en: Could not load XML document.
ja_JP: XML 文書を読み込めません。

en: Could not subscribe to <b>%s</b>.
ja_JP: <b>%s</b> は購読できませんでした。

en: Could not subscribe to <b>%s</b>.<br>Can't download the Feed URL.
ja_JP: <b>%s</b> は購読できませんでした。<br>フィードの URL がダウンロードできません。

en: Couldn't download the specified URL: %s
ja_JP: 指定された URL がダウンロードできません: %s

en: Create
ja_JP: 作成

en: Create Filter
ja_JP: フィルターを作成する

en: Create filter
ja_JP: フィルターを作成する

en: Create filter...
ja_JP: フィルターを作成しています...

en: Create label
ja_JP: ラベルを作成する

en: Create label...
ja_JP: ラベルを作成する...

en: Create new account
ja_JP: 新規アカウントの作成

en: Create profile
ja_JP: プロファイルを作成する

en: Create user
ja_JP: ユーザーの作成

en: Created label <b>%s</b>
ja_JP: ラベル <b>%s</b> を作成しました

en: Creating category...
ja_JP: カテゴリーを作成しています...

en: Creating profile...
ja_JP: プロファイルを作成しています...

en: Current server time: %s (UTC)
ja_JP: 現在のサーバー時刻: %s (UTC)

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Customize CSS stylesheet to your liking
ja_JP: あなたの好みの CSS スタイルシートにカスタマイズします。

en: Customize stylesheet
ja_JP: スタイルシートのカスタマイズ

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Data Import
ja_JP: データのインポート

en: Database Updater
ja_JP: データベースアップデーター

en: Date
ja_JP: 日付

en: Debug feed update
ja_JP: フィードの更新を確認する

en: Default
ja_JP: 標準

en: Default feed update interval
ja_JP: 標準の更新間隔

en: Default interval
ja_JP: 更新の間隔

en: Default profile
ja_JP: 標準のプロファイル

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete %d selected article? | Delete %d selected articles?
ja_JP[0]: 選択した %d 件の記事を削除しますか?

en: Denied. Your access level is insufficient to access this page.
ja_JP: 拒否します。あなたの権限では、このページにアクセスできません。

en: Description
ja_JP: 説明

en: Deselect everything
ja_JP: 選択を全て解除する

en: Desired login:
ja_JP: ご希望のlogin名:

en: Digest
ja_JP: ダイジェスト

en: Disable OTP
ja_JP: OTP を無効にする

en: Disable updates
ja_JP: 更新を無効にする

en: Display URL
ja_JP: URL の表示

en: Display article URL
ja_JP: 記事の URL を表示

en: Display expanded list of feed articles, instead of separate displays for headlines and article content
ja_JP: ヘッドラインと記事の内容を分けて表示するのではなく、展開された記事のリストを表示する。

en: Display published OPML URL
ja_JP: 公開 OPML URL を表示

en: Do not embed images
ja_JP: 画像を埋め込まない

en: Do not embed images in articles
ja_JP: 記事内に画像を表示しない

en: Does not display images in articles, reduces automatic refreshes.
ja_JP: 記事中の画像を表示しないことで自動更新を減らす。

en: Drag the link below to your browser toolbar, open the feed you're interested in in your browser and click on the link to subscribe to it.
ja_JP: 以下のリンクをブラウザのツールバーにドラッグし、興味のあるフィードを開いてリンクをクリックすると購読できます。

en: Duplicate feed: %s
ja_JP: 重複したフィード: %s

en: Duplicate label: %s
ja_JP: 重複したラベル: %s

en: E-mail
ja_JP: 電子メール

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Feed
ja_JP: フィードの編集

en: Edit Filter
ja_JP: フィルターの編集

en: Edit Multiple Feeds
ja_JP: 複数フィードの編集

en: Edit action
ja_JP: 動作の編集

en: Edit article Tags
ja_JP: 記事のタグを編集

en: Edit article note
ja_JP: 記事のノートを編集する

en: Edit category
ja_JP: カテゴリーの編集

en: Edit feed
ja_JP: フィードを編集する

en: Edit rule
ja_JP: ルールの編集

en: Edit selected feeds
ja_JP: 選択したフィードを編集

en: Edit subscription options
ja_JP: 購読オプションの編集

en: Edit tags
ja_JP: タグを編集する

en: Edit tags for this article
ja_JP: この記事のタグを編集する

en: Edit this feed...
ja_JP: フィードを編集する...

en: Email article
ja_JP: 記事をメールする

en: Email:
ja_JP: メールアドレス:

en: Enable API access
ja_JP: API アクセスを有効にする

en: Enable OTP
ja_JP: OTP を有効にする

en: Enable e-mail digest
ja_JP: 電子メールでのダイジェストを有効にする

en: Enable feed categories
ja_JP: フィードカテゴリーを有効にする

en: Enable selected plugins
ja_JP: 選択したプラグインを有効にする

en: Enabled
ja_JP: 有効にする

en: Enter the generated one time password
ja_JP: 生成されたワンタイムパスワードを入力してください

en: Enter your password
ja_JP: パスワードの入力

en: Erase all non-starred articles in selected feed?
ja_JP: 選択したフィード内のお気に入りしていない記事をすべて削除しますか?

en: Error
ja_JP: エラー

en: Error Log
ja_JP: エラーログ

en: Error explained
ja_JP: エラーの説明

en: Error while parsing document.
ja_JP: ドキュメントの解析中のエラーです。

en: Error: please upload OPML file.
ja_JP: エラー: OPML ファイルをアップロードしてください。

en: Error: unable to find moved OPML file.
ja_JP: エラー: 移動された OPML ファイルが見つかりません。

en: Exit preferences
ja_JP: 設定を終了する

en: Expand to select feed
ja_JP: 選択したフィードを展開する

en: Export Data
ja_JP: データのエクスポート

en: Export OPML
ja_JP: OPML エクスポート

en: Export my data
ja_JP: データのエクスポート

en: Feed
ja_JP: フィード

en: Feed Title
ja_JP: フィードの題名

en: Feed URL
ja_JP: フィード URL

en: Feed actions:
ja_JP: フィード操作:

en: Feed archive
ja_JP: フィード保管庫

en: Feed icon removed.
ja_JP: フィードアイコンを削除しました。

en: Feed not found.
ja_JP: フィードが見つかりません。

en: Feed or site URL
ja_JP: フィードかサイトの URL

en: Feed:
ja_JP: フィード:

en: Feeds
ja_JP: フィード

en: Feeds last updated at %s
ja_JP: %s に最終更新されたフィード

en: Feeds require authentication.
ja_JP: このフィードは認証を要求します。

en: Feeds to subscribe, One per line
ja_JP: 購読するフィード(1 行 1 フィード)

en: Feeds with errors
ja_JP: エラーのあったフィード

en: Feeds with update errors
ja_JP: 更新エラーのあるフィード

en: Feeds without recent updates
ja_JP: 最近の更新がないフィード

en: Filename
ja_JP: ファイル名

en: Filename:
ja_JP: ファイル名:

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Finished, exported %d article. You can download the data <a class='visibleLink' href='%u'>here</a>. | Finished, exported %d articles. You can download the data <a class='visibleLink' href='%u'>here</a>.
ja_JP[0]: %d 件の記事をエクスポート完了。<a class='visibleLink' href='%u'>ここ</a>からデータをダウンロードできます。

en: Finished:
ja_JP: 完了:

en: Firefox integration
ja_JP: Firefox 統合

en: Foreground:
ja_JP: 前景色:

en: Forward article by email
ja_JP: 電子メールで記事を転送する

en: Forward by email
ja_JP: メールで転送する

en: Forward selected article(s) by email.
ja_JP: 選択した記事を電子メールで転送する

en: Fresh
ja_JP: 新しい記事

en: Fresh articles
ja_JP: 新しい記事

en: Frontend sanity check failed.
ja_JP: フロントエンドの健全さの確認に失敗しました。

en: Full name
ja_JP: フルネーム

en: General
ja_JP: 全体

en: Generate new URL
ja_JP: 新しい URL を生成する

en: Generate new share URL for this article?
ja_JP: この記事の新しい共有 URL を生成しますか?

en: Generate new syndication address for this feed?
ja_JP: このフィードに対して新しいシンジケートアドレスを生成しますか?

en: Generated URLs cleared.
ja_JP: 生成された URL を消去しました。

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Go to
ja_JP: 移動

en: Group headlines in virtual feeds
ja_JP: 仮想フィードのグループヘッドライン

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help topic not found.
ja_JP: ヘルプのトピックが見つかりません。

en: Hide feeds with no unread articles
ja_JP: 未読記事がないフィードを非表示にする

en: Hide from Popular feeds
ja_JP: 人気のあるフィードから隠す

en: Hourly
ja_JP: 毎時

en: How many days of articles to keep (0 - use default)?
ja_JP: 記事を維持したい日数は? (0: 標準を使う)

en: How much is two plus two:
ja_JP: 2 + 2 = ？

en: I forgot my password
ja_JP: パスワードを忘れた場合

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: If you have imported labels and/or filters, you might need to reload preferences to see your new data.
ja_JP: インポートしたラベルかフィルタがあるなら、新しいデータを見るために設定を更新(リロード)する必要があるかもしれません。

en: Ignore Scoring
ja_JP: スコア計算の無効化

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import and export
ja_JP: インポート・エクスポート

en: Import my OPML
ja_JP: OPML インポート

en: Imported at %s
ja_JP: %s にインポート

en: Importing OPML...
ja_JP: OPML のインポート中...

en: Importing, please wait...
ja_JP: インポートしています。しばらくお待ちください...

en: Inactive feeds
ja_JP: 活発でないフィード

en: Include in e-mail digest
ja_JP: 電子メールダイジェストに含む

en: Include settings
ja_JP: 設定を含める

en: Incorrect database schema version. &lt;a href='db-updater.php'&gt;Please update&lt;/a&gt;.
ja_JP: データベーススキーマのバージョンが適切ではありません。&lt;a href='db-updater.php'&gt;更新してください&lt;/a&gt;.

en: Incorrect one time password
ja_JP: ワンタイムパスワードが正しくありません

en: Incorrect password
ja_JP: パスワードが正しくありません

en: Incorrect username or password
ja_JP: ユーザー名かパスワードが正しくありません

en: Interface
ja_JP: インターフェース

en: Inverse
ja_JP: 反転

en: Inverse matching
ja_JP: 一致結果の反転

en: Inverse regular expression matching
ja_JP: 正規表現の一致結果を反転する

en: Invert
ja_JP: 反転

en: Invert selection
ja_JP: 選択を反転する

en: Joining filters...
ja_JP: フィルターを結合しています...

en: Keyboard Shortcuts
ja_JP: キーボードショートカット

en: Keyboard shortcuts
ja_JP: キーボードショートカット

en: Keyboard shortcuts help
ja_JP: キーボードショートカット

en: Label Editor
ja_JP: ラベルエディター

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Labels:
ja_JP: ラベル:

en: Language
ja_JP: 言語

en: Last logged in
ja_JP: 最終ログイン

en: Last login
ja_JP: 最終ログイン

en: Last update:
ja_JP: 最終更新:

en: Last updated: %s
ja_JP: 最終更新: %s

en: Loading, please wait...
ja_JP: 読み込みんでいます。しばらくお待ちください...

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login with an SSL certificate
ja_JP: SSL 証明書でログインする

en: Login:
ja_JP: ログイン:

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Long date format
ja_JP: 完全な日付の形式

en: Look for
ja_JP: 検索

en: Manage profiles
ja_JP: プロファイルを管理する

en: Manual purge
ja_JP: 手動削除

en: Mark %d article as read? | Mark %d articles as read?
ja_JP[0]: %d 件の記事を既読として設定しますか?

en: Mark above as read
ja_JP: これより上を既読にする

en: Mark all articles as read?
ja_JP: すべての記事を既読にしますか?

en: Mark all articles in %s as read?
ja_JP: 「%s」のすべての記事を既読に設定しますか?

en: Mark all feeds as read
ja_JP: すべてのフィードを既読に設定する

en: Mark articles in e-mail digest as read
ja_JP: 電子メールのダイジェストに含まれる記事を既読として設定する

en: Mark as read
ja_JP: 既読にする

en: Mark below as read
ja_JP: これより下を既読にする

en: Mark updated articles as unread
ja_JP: 更新された記事を既読にする

en: Marking all feeds as read...
ja_JP: すべてのフィードを既読に設定しています...

en: Match
ja_JP: 一致

en: Match any rule
ja_JP: いずれかのルールに一致

en: Maximum age of fresh articles (in hours)
ja_JP: 新規記事としての取り扱い期限 (単位: 時間)

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: More Feeds
ja_JP: さらなるフィード

en: More actions...
ja_JP: 操作...

en: More feeds
ja_JP: さらなるフィード

en: Move %d archived article back? | Move %d archived articles back?
ja_JP[0]: %d 件の保管された記事を元に戻しますか?

en: Move back
ja_JP: 戻る

en: Move to next article (don't expand or mark read)
ja_JP: 次の記事へ移動する(展開せず既読にもしない)

en: Move to previous article (don't expand or mark read)
ja_JP: 前の記事へ移動する(展開せず既読にもしない)

en: Multiple articles
ja_JP: 複数記事

en: Multiple feed URLs found.
ja_JP: 複数のフィードの URL が見つかりました。

en: NSFW Plugin
ja_JP: NSFW(Not suitable for work: 職場閲覧不適切) プラグイン

en: Navigation
ja_JP: ナビゲーション

en: Never
ja_JP: 未更新

en: Never purge
ja_JP: ずっと削除しない

en: New password
ja_JP: 新しいパスワード

en: New user registrations are administratively disabled.
ja_JP: 新規ユーザーの登録は管理者によって無効になっています。

en: New user registrations are currently closed.
ja_JP: 新規ユーザーの登録は現在行っていません。

en: Newest first
ja_JP: 新しい順

en: No article is selected.
ja_JP: 記事が選択されていません。

en: No articles are selected.
ja_JP: 記事が選択されていません。

en: No articles found to display.
ja_JP: 表示する記事が見つかりません。

en: No articles found to display. You can assign articles to labels manually from article header context menu (applies to all selected articles) or use a filter.
ja_JP: 表示する記事が見つかりません。手動でラベルに記事を割り当てるか(上の操作メニューを参照します)、フィルターを使うことができます。

en: No articles found to mark
ja_JP: 記事が選択されていません。

en: No categories are selected.
ja_JP: カテゴリーが選択されていません。

en: No feed selected.
ja_JP: フィードが選択されていません。

en: No feeds are selected.
ja_JP: フィードが選択されていません。

en: No feeds found in <b>%s</b>.
ja_JP: <b>%s</b>にフィードが見つかりません。

en: No feeds found.
ja_JP: フィードがありません。

en: No file uploaded.
ja_JP: ファイルがアップロードされていません。

en: No filters are selected.
ja_JP: フィルターが選択されていません。

en: No labels are selected.
ja_JP: ラベルが選択されていません。

en: No matching users found.
ja_JP: ユーザーが見つかりません。

en: No operation to perform.
ja_JP: 実行する操作がありません。

en: No profiles are selected.
ja_JP: プロファイルが選択されていません。

en: No starred articles found to display.
ja_JP: 表示するお気に入りの記事が見つかりませんでした。

en: No unread articles found to display.
ja_JP: 表示する未読記事が見つかりませんでした。

en: No updated articles found to display.
ja_JP: 表示する更新された記事が見つかりませんでした。

en: No users are selected.
ja_JP: ユーザーが選択されていません。

en: No users defined.
ja_JP: ユーザーが定義されていません。

en: None
ja_JP: なし

en: Not logged in
ja_JP: ログインしていません

en: Not work safe (click to toggle)
ja_JP: 職場閲覧不適切 (クリックで切り替え)

en: OPML Import
ja_JP: OPML インポート

en: OPML Utility
ja_JP: OPML ユーティリティ

en: Old password
ja_JP: 現在のパスワード

en: Old password is incorrect.
ja_JP: 古いパスワードが不正確です。

en: Older than one day
ja_JP: 1日前より古い項目

en: Older than one week
ja_JP: 1週間前より古い項目

en: Older than two weeks
ja_JP: 2週間前より古い項目

en: Oldest first
ja_JP: 古い順

en: On catchup show next feed
ja_JP: キャッチアップ時に次のフィードを表示する

en: One time passwords / Authenticator
ja_JP: ワンタイムパスワード / Authenticator

en: One time passwords are currently enabled. Enter your current password below to disable.
ja_JP: ワンタイムパスワードが現在有効です。無効にするには以下に現在のパスワードを入力してください。

en: Only main settings profile can be migrated using OPML.
ja_JP: OPML を使って移行できるのはメインの設定プロファイルのみです。

en: Open in new window
ja_JP: 新しいウィンドウで開く

en: Open next article
ja_JP: 次の記事を開く

en: Open next article (don't scroll long articles)
ja_JP: 次の記事を開く(スクロールしない)

en: Open next feed
ja_JP: 次のフィードを開く

en: Open original article
ja_JP: 元の記事内容を表示

en: Open previous article
ja_JP: 前の記事を開く

en: Open previous article (don't scroll long articles)
ja_JP: 前の記事を開く(スクロールしない)

en: Open previous feed
ja_JP: 前のフィードを開く

en: Options
ja_JP: オプション

en: Originally from:
ja_JP: 元の記事:

en: Other
ja_JP: その他

en: Other actions:
ja_JP: その他の操作:

en: Other interface tips are available in the Tiny Tiny RSS wiki.
ja_JP: インタフェースに関する他のヒントが Tiny Tiny RSS の Wiki にあります。

en: PHP GD functions are required for OTP support.
ja_JP: OTP には PHP GD 機能が必要です。

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password has been changed.
ja_JP: パスワードを変更しました。

en: Password recovery
ja_JP: パスワードの復旧

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Perform Action
ja_JP: 操作の実行

en: Perform updates
ja_JP: 更新の実行

en: Personal data
ja_JP: 個人データ

en: Personal data / Authentication
ja_JP: 個人データ / 認証

en: Place in category:
ja_JP: カテゴリーの場所:

en: Please choose a profile to activate.
ja_JP: 有効にするプロファイルを選択してください。

en: Please choose an OPML file first.
ja_JP: はじめに OPML ファイルを選択してください。

en: Please choose the file first.
ja_JP: はじめにファイルを選択してください。

en: Please enable embed_original plugin first.
ja_JP: はじめに embed_original プラグインを有効にしてください。

en: Please enable mail plugin first.
ja_JP: はじめにメールプラグインを有効にしてください。

en: Please enter category title:
ja_JP: カテゴリーの題名を入力してください:

en: Please enter label caption:
ja_JP: ラベルのキャプションを入力してください:

en: Please enter login:
ja_JP: ログイン名を入力してください:

en: Please enter new score for selected articles:
ja_JP: 選択した記事の新しいスコアを入力してください:

en: Please enter new score for this article:
ja_JP: この記事の新しいスコアを入力してください:

en: Please enter your one time password:
ja_JP: ワンタイムパスワードを入力してください:

en: Please note that unstarred articles might get purged on next feed update.
ja_JP: お気に入りから外した記事は次回フィード更新時に削除されるかもしれない点に注意してください。

en: Please select an image file to upload.
ja_JP: アップロードする画像ファイルをひとつ選択してください。

en: Please select only one feed.
ja_JP: フィードをひとつだけ選択してください。

en: Please select only one filter.
ja_JP: フィルターをひとつだけ選択してください。

en: Please select only one user.
ja_JP: ユーザーをひとりだけ選択してください。

en: Please select some feed first.
ja_JP: はじめにいくつかのフィードを選択してください。

en: Plugin
ja_JP: プラグイン

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Popular feeds
ja_JP: 人気のあるフィード

en: Power User
ja_JP: パワーユーザー

en: Preferences
ja_JP: 設定

en: Preferences...
ja_JP: 設定...

en: Prepare data
ja_JP: データの準備

en: Processing category: %s
ja_JP: 処理中のカテゴリ: %s

en: Profile:
ja_JP: プロファイル:

en: Public OPML URL
ja_JP: 公開 OPML URL

en: Publish article
ja_JP: 記事を公開

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Published & shared articles / Generated feeds
ja_JP: 公開・共有した記事 / 生成したフィード

en: Published articles
ja_JP: 公開済みの記事

en: Published articles are exported as a public RSS feed and can be subscribed by anyone who knows the URL specified below.
ja_JP: 公開した記事は公開 RSS フィードとしてエクスポートされ、以下の URL を知っている人であれば誰でも購読できます。

en: Purge articles after this number of days (0 - disables)
ja_JP: この日数よりあとの古い投稿を削除する (0 は無効です)

en: Purge unread articles
ja_JP: 未読記事を削除する

en: Purging selected feed...
ja_JP: 選択したフィードを削除しています...

en: Recently read
ja_JP: 最近読んだ

en: Refresh
ja_JP: 再描画

en: Refresh current feed
ja_JP: 現在のフィードを更新する

en: Register
ja_JP: 登録

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Registration failed.
ja_JP: 登録に失敗しました。

en: Remember me
ja_JP: ログイン状態を記憶する

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove category
ja_JP: カテゴリーの削除

en: Remove category %s? Any nested feeds would be placed into Uncategorized.
ja_JP: カテゴリー %s を削除しますか?カテゴリー内のフィードは全てカテゴリー割り当てなしに配置されます。

en: Remove filter?
ja_JP: フィルターを削除しますか?

en: Remove label
ja_JP: ラベルの削除

en: Remove selected
ja_JP: 選択したカテゴリーを削除

en: Remove selected categories?
ja_JP: 選択したカテゴリーを削除しますか?

en: Remove selected feeds from the archive? Feeds with stored articles will not be removed.
ja_JP: 選択したフィードを保管庫から削除しますか?保存された記事があるフィードは削除されません。

en: Remove selected feeds?
ja_JP: 選択したフィードを削除しますか?

en: Remove selected filters?
ja_JP: 選択したフィルターを削除しますか?

en: Remove selected labels?
ja_JP: 選択したラベルを削除しますか?

en: Remove selected profiles
ja_JP: 選択したプロファイルを削除しますか

en: Remove selected profiles? Active and default profiles will not be removed.
ja_JP: 選択したプロファイルを削除しますか?現在のプロファイル、標準のプロファイルは削除されません。

en: Remove selected users? Neither default admin nor your account will be removed.
ja_JP: 選択したユーザーを削除しますか?標準の admin あるいはあなたのアカウントは削除されません。

en: Remove sharing for this article?
ja_JP: この記事の共有を解除しますか?

en: Remove stored feed icon?
ja_JP: 保存したフィードアイコンを削除しますか?

en: Removing category...
ja_JP: カテゴリーを削除しています...

en: Removing feed icon...
ja_JP: フィードアイコンを削除しています...

en: Removing feed...
ja_JP: フィードを削除しています...

en: Removing filter...
ja_JP: フィルターを削除しています...

en: Removing selected categories...
ja_JP: 選択したカテゴリーを削除しています...

en: Removing selected feeds...
ja_JP: 選択したフィードを削除しています...

en: Removing selected filters...
ja_JP: 選択したフィルターを削除しています...

en: Removing selected labels...
ja_JP: 選択したラベルを削除しています...

en: Removing selected profiles...
ja_JP: 選択したプロファイルを削除しています...

en: Removing selected users...
ja_JP: 選択したユーザーを削除しています...

en: Replace
ja_JP: 置き換え

en: Replace current OPML publishing address with a new one?
ja_JP: 新しいもので現在の OPML 公開アドレスを置き換えますか?

en: Request not authorized.
ja_JP: 要求は認証されていません。

en: Rescore all articles? This operation may take a lot of time.
ja_JP: 全ての記事のスコアを再計算しますか?この操作には長い時間がかかるかもしません。

en: Rescore articles
ja_JP: 記事のスコアの再集計

en: Rescore articles in %s?
ja_JP: %s の記事のスコアを再計算しますか?

en: Rescore articles in selected feeds?
ja_JP: 選択したフィードの記事のスコアを再計算しますか?

en: Rescore feed
ja_JP: フィードのスコアを再計算しています...

en: Rescoring articles...
ja_JP: 記事のスコアを再計算しています...

en: Rescoring feeds...
ja_JP: フィードのスコアを再計算しています...

en: Rescoring selected feeds...
ja_JP: 選択したフィードのスコアを再計算しています...

en: Reset password
ja_JP: パスワードのリセット

en: Reset password of selected user?
ja_JP: 選択したユーザーのパスワードをリセットしますか?

en: Reset selected labels to default colors?
ja_JP: 選択したラベルの色を標準にリセットしますか?

en: Reset sort order
ja_JP: ソート順のリセット

en: Reset to defaults
ja_JP: 標準に戻す

en: Reset to defaults?
ja_JP: 標準に戻しますか?

en: Resetting password for selected user...
ja_JP: 選択したユーザーのパスワードをリセットしています...

en: Return to Tiny Tiny RSS
ja_JP: Tiny Tiny RSS に戻る

en: Return to preferences
ja_JP: 設定に戻る

en: Reverse headline order (oldest first)
ja_JP: ヘッドラインの順序を逆転する (古いものが上)

en: Reverse headlines
ja_JP: ヘッドラインの順序を逆転する

en: SQL escaping test failed, check your database and PHP configuration
ja_JP: SQLのエスケープ処理のテストに失敗しました。データベースとPHPの設定を確認してください。

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save action
ja_JP: 操作の保存

en: Save and exit preferences
ja_JP: 設定を保存して終了する

en: Save changes to selected feeds?
ja_JP: 選択したフィードの変更を保存しますか?

en: Save configuration
ja_JP: 設定を保存する

en: Save data
ja_JP: 保存

en: Save rule
ja_JP: ルールの保存

en: Saving article note...
ja_JP: 記事のノートを保存しています...

en: Saving article tags...
ja_JP: 記事のタグを保存しています...

en: Saving data...
ja_JP: データを保存しています...

en: Scan the following code by the Authenticator application:
ja_JP: 認証アプリケーションで以下のコードをスキャンしてください:

en: Scroll down
ja_JP: 下にスクロール

en: Scroll up
ja_JP: 上にスクロール

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search results: %s
ja_JP: 検索結果: %s

en: Search...
ja_JP: 検索...

en: Select
ja_JP: 選択

en: Select all articles
ja_JP: すべての記事を選択する

en: Select article under cursor
ja_JP: マウスカーソルの下の記事を選択する

en: Select one of the available CSS themes
ja_JP: CSS テーマを選択してください

en: Select published
ja_JP: 公開済みの記事を選択する

en: Select starred
ja_JP: お気に入りの記事を選択する

en: Select unread
ja_JP: 未読記事を選択する

en: Selection toggle:
ja_JP: 選択の切り替え:

en: Selection:
ja_JP: 選択:

en: Send e-mail
ja_JP: 電子メールを送信する

en: Sending new password of user <b>%s</b> to <b>%s</b>
ja_JP: ユーザー <b>%s</b> の新しいパスワードを <b>%s</b> に送信しています

en: Session failed to validate (password changed)
ja_JP: セッションの検査に失敗しました (パスワードが変更されました)

en: Session failed to validate (schema version changed)
ja_JP: セッションの検査に失敗しました (スキーマのバージョンが変更されました)

en: Session failed to validate (user not found)
ja_JP: セッションの検査に失敗しました (ユーザーが見つかりません)

en: Set score
ja_JP: スコアを設定

en: Setting preference key %s to %s
ja_JP: %s を %s に設定

en: Settings Profiles
ja_JP: 設定プロファイル

en: Share
ja_JP: 共有

en: Share article by URL
ja_JP: URL で記事を共有

en: Share by URL
ja_JP: URL で共有

en: Share with Tiny Tiny RSS
ja_JP: Tiny Tiny RSS で共有する

en: Shared URLs cleared.
ja_JP: 共有された URL を消去しました。

en: Shared article will appear in the Published feed.
ja_JP: 共有した記事は「公開済みの記事」に表示されます。

en: Shared articles
ja_JP: 共有した記事

en: Short date format
ja_JP: 短い日付の形式

en: Shortest interval at which a feed will be checked for updates regardless of update method
ja_JP: 更新方法に関わらない、フィードの更新チェックの最短間隔

en: Show articles
ja_JP: 記事を表示

en: Show content preview in headlines list
ja_JP: ヘッドライン一覧に内容のプレビューを表示する

en: Show help dialog
ja_JP: ヘルプダイアログを表示する

en: Show search dialog
ja_JP: 検索ダイアログを表示する

en: Show special feeds when hiding read feeds
ja_JP: 既読フィードを非表示にした際、特別フィードを表示する

en: Some feeds have update errors (click for details)
ja_JP: いくつかのフィードの更新エラーです (詳細はクリックしてください)

en: Some of the required form parameters are missing or incorrect.
ja_JP: いくつかの必須項目が入力されていないか、正しくありません

en: Some preferences are only available in default profile.
ja_JP: いくつかの設定は標準プロファイルでのみ有効です。

en: Sorry, login and email combination not found.
ja_JP: ログイン名とメールアドレスの組み合わせが組み合わせが見つかりませんでした

en: Sorry, this username is already taken.
ja_JP: すみませんがこのユーザー名は既にいます。

en: Sorry, your browser does not support sandboxed iframes.
ja_JP: あなたのブラウザはサンドボックス化された iframe をサポートしていません。

en: Sort articles
ja_JP: 記事をソート

en: Sort feeds by unread articles count
ja_JP: 未読記事数によるフィードの並び替え

en: Sort headlines by feed date
ja_JP: フィード日時によるヘッドラインの並び替え

en: Special
ja_JP: 特別

en: Special feeds, labels, and categories are grouped by originating feeds
ja_JP: 特別フィード、ラベル、カテゴリを元のフィードでグループ化します。

en: Specified URL doesn't seem to contain any feeds.
ja_JP: 指定された URL にはフィードが含まれていなようです。

en: Specified URL seems to be invalid.
ja_JP: 指定された URL は無効のようです。

en: Star article
ja_JP: 記事をお気に入りにする

en: Starred
ja_JP: お気に入り

en: Starred articles
ja_JP: お気に入りの記事

en: Strip all but most common HTML tags when reading articles.
ja_JP: 記事を読み込む際、最も一般的な HTML タグ以外を除去する。

en: Strip unsafe tags from articles
ja_JP: 記事から安全でないタグを取り除く

en: Subject:
ja_JP: 題名:

en: Submit registration
ja_JP: 登録を送信する

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Subscribe in Tiny Tiny RSS
ja_JP: Tiny Tiny RSS で購読する

en: Subscribe to %s in Tiny Tiny RSS?
ja_JP: %s を Tiny Tiny RSS で購読しますか?

en: Subscribe to Feed
ja_JP: フィードを購読する

en: Subscribe to feed
ja_JP: フィードを購読する

en: Subscribe to feed...
ja_JP: フィードを購読する...

en: Subscribe to selected feed
ja_JP: 選択したフィードを購読する

en: Subscribed feeds
ja_JP: 購読したフィード

en: Subscribed feeds count
ja_JP: 購読フィード数

en: Subscribed to %s
ja_JP: %s を購読しました

en: Subscribed to <b>%s</b>.
ja_JP: <b>%s</b> を購読しました。

en: Subscribing to feeds...
ja_JP: フィードを購読しています...

en: System
ja_JP: システム

en: System plugins
ja_JP: システムプラグイン

en: Tag cloud
ja_JP: タグクラウド

en: Tags for this article (separated by commas):
ja_JP: この記事のタグ (カンマで区切ります):

en: Tags to consider NSFW (comma-separated)
ja_JP: 職場で閲覧するのが不適切だとみなすタグ (カンマ区切り)

en: Test
ja_JP: テスト

en: The configuration was saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: The syntax used is identical to the PHP <a href='http://php.net/manual/function.date.php'>date()</a> function.
ja_JP: 日付の構文は PHP の <a href='http://php.net/manual/function.date.php'>date()</a> 関数と同じです。

en: Theme
ja_JP: テーマ

en: These feeds have not been updated with new content for 3 months (oldest first):
ja_JP: 3 ヶ月間更新されていないフィード(古いもの順):

en: This Tiny Tiny RSS site can be used as a Firefox Feed Reader by clicking the link below.
ja_JP: 下のリンクをクリックすることで、Firefox のフィードリーダーとしてこの Tiny Tiny RSS のサイトを使うことができます。

en: This feed requires authentication.
ja_JP: このフィードは認証を要求します。

en: This option enables marking articles as read automatically while you scroll article list.
ja_JP: 記事のリストをスクロールした際、自動的に記事を既読にする。

en: This option enables sending daily digest of new (and unread) headlines on your configured e-mail address
ja_JP: 設定された電子メールアドレスに毎日新しい(かつ未読の)ヘッドラインのダイジェストを送る

en: This program requires XmlHttpRequest to function properly. Your browser doesn't seem to support it.
ja_JP: このプログラムは XmlHttpRequest が正しく機能することを要求します。あなたのブラウザーはそれをサポートしていないように見えます。

en: This program requires cookies to function properly. Your browser doesn't seem to support them.
ja_JP: このプログラムは Cookie が正しく機能することを要求します。あなたのブラウザーはそれをサポートしていないように見えます。

en: This will invalidate all previously generated feed URLs. Continue?
ja_JP: この操作は過去に生成されたフィードの URL 全てを無効化します。続けますか?

en: This will invalidate all previously shared article URLs. Continue?
ja_JP: この操作は過去に共有された記事の URL 全てを無効化します。続けますか?

en: Time zone
ja_JP: タイムゾーン

en: Tiny Tiny RSS data update script.
ja_JP: Tiny Tiny RSS データ更新スクリプト。

en: Title
ja_JP: 題名

en: Title:
ja_JP: 題名:

en: Toggle article expansion (combined mode)
ja_JP: 記事の展開状態の切り替え(組み合わせモード)

en: Toggle auto expand in combined mode
ja_JP: 組み合わせモードでの自動展開の切り替え

en: Toggle combined mode
ja_JP: 組み合わせモードの切り替え

en: Toggle embed original
ja_JP: 元の記事の埋め込みモードの切り替え

en: Toggle published
ja_JP: 公開を切り替える

en: Toggle starred
ja_JP: お気に入りを切り替える

en: Toggle unread
ja_JP: 未読/既読を切り替える

en: Toggle widescreen mode
ja_JP: ワイド表示モードの切り替え

en: Try to send digests around specified time
ja_JP: 指定された時刻前後にダイジェストの送信を試みる

en: Trying to change URL...
ja_JP: URL の変更をしようとしています...

en: Trying to change address...
ja_JP: アドレスの変更をしようとしています...

en: Trying to unshare...
ja_JP: 記事の共有を解除しようとしています...

en: Un/collapse current category
ja_JP: カテゴリーの開閉

en: Un/collapse sidebar
ja_JP: サイドバーを開閉する

en: Un/hide read feeds
ja_JP: 読んだフィードを隠す/再表示する

en: Unable to move uploaded file.
ja_JP: アップロードされたファイルを移動できません。

en: Uncategorized
ja_JP: カテゴリー割り当てなし

en: Unpublish article
ja_JP: 記事の公開を解除

en: Unread
ja_JP: 未読

en: Unshare all articles
ja_JP: 全ての記事のお気に入りを解除する

en: Unshare article
ja_JP: 記事の共有を解除

en: Unstar article
ja_JP: 記事のお気に入りを解除

en: Unsubscribe
ja_JP: 購読をやめる

en: Unsubscribe from %s?
ja_JP: %s の購読をやめますか?

en: Unsubscribe from selected feeds
ja_JP: 選択したフィードの購読をやめる

en: Unsubscribe from selected feeds?
ja_JP: 選択したフィードの購読をやめますか?

en: Unsubscribing from selected feeds...
ja_JP: 選択したフィードの購読を解除しています...

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update daemon is enabled in configuration, but daemon process is not running, which prevents all feeds from updating. Please start the daemon process or contact instance owner.
ja_JP: 更新デーモンが設定で有効になっていますが、デーモンが起動していないため全てのフィードが更新されません。デーモンプロセスを起動するか、管理者に連絡してください。

en: Update daemon is taking too long to perform a feed update. This could indicate a problem like crash or a hang. Please check the daemon process or contact instance owner.
ja_JP: 更新デーモンがフィードを更新するのに非常に長い時間がかかっています。クラッシュかハングのような問題が起こっているのかもしれません。デーモンプロセスを確認するか、管理者に連絡してください。

en: Upload complete.
ja_JP: アップロードが完了しました。

en: Upload failed with error code %d
ja_JP: エラーコード %d でアップロードが失敗しました

en: Upload new icon for this feed?
ja_JP: このフィードに対して新しいアイコンをアップロードしますか?

en: Uploading, please wait...
ja_JP: アップロードしています。しばらくお待ちください...

en: Use default
ja_JP: 標準を使用する

en: Use feed-specified date to sort headlines instead of local import date.
ja_JP: ヘッドラインの並び替えにインポート日時ではなくフィードが設定する日時を使う。

en: Use less traffic
ja_JP: トラフィックを抑制する

en: Use this bookmarklet to publish arbitrary pages using Tiny Tiny RSS
ja_JP: Tiny Tiny RSS を使って任意のページを公開するためにこのブックマークレットを使ってください。

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User <b>%s</b> already exists.
ja_JP: ユーザー <b>%s</b> は既に存在します。

en: User Editor
ja_JP: ユーザーエディター

en: User details
ja_JP: ユーザーの詳細

en: User not found
ja_JP: ユーザーが見つかりません

en: User plugins
ja_JP: ユーザープラグイン

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Uses UTC timezone
ja_JP: UTC タイムゾーンを使用する

en: Using OPML you can export and import your feeds, filters, labels and Tiny Tiny RSS settings.
ja_JP: OPML を使うことで、フィード、フィルター、ラベル、Tiny Tiny RSS の設定をエクスポート、インポートできます。

en: Version
ja_JP: バージョン

en: View as RSS
ja_JP: RSS として閲覧する

en: View as RSS feed
ja_JP: RSS フィードとして閲覧する

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: When auto-detecting tags in articles these tags will not be applied (comma-separated list).
ja_JP: タグを自動的に検出する際、以下のタグを無視する。 (カンマ区切りリストで指定)

en: With Note
ja_JP: ノート付き

en: XML validation failed: %s
ja_JP: XML の検証に失敗しました: %s

en: You are already subscribed to this feed.
ja_JP: このフィードは購読済みです。

en: You can disable all articles shared by unique URLs here.
ja_JP: ユニーク URL で共有された全ての記事をここで無効化できます。

en: You can export and import your Starred and Archived articles for safekeeping or when migrating between tt-rss instances of same version.
ja_JP: 保護のため、あるいは、同一バージョンの tt-rss で移行する際に、お気に入りの記事や保管された記事をエクスポート・インポートできます。

en: You can override colors, fonts and layout of your currently selected theme with custom CSS declarations here. <a target="_blank" class="visibleLink" href="%s">This file</a> can be used as a baseline.
ja_JP: 現在選択されているテーマの色、フォント、レイアウトをこのカスタム CSS 宣言で上書きできます。<a target="_blank" class="visibleLink" href="%s">このファイル</a>がベースラインとして使えます。

en: You can share this article by the following unique URL:
ja_JP: 以下のユニーク URL によってこの記事を共有できます。

en: You can view this feed as RSS using the following URL:
ja_JP: このフィードは以下の URL で RSS として見られます:

en: You can't edit this kind of feed.
ja_JP: この種類のフィードは編集できません。

en: You can't rescore this kind of feed.
ja_JP: この種類のフィードはスコアを再計算できません。

en: You can't unsubscribe from the category.
ja_JP: カテゴリーから購読をやめることができません。

en: You should be able to edit the message before sending in your mail client.
ja_JP: 送信前にあなたの電子メールクライアントでメッセージの編集が可能です。

en: You will need a compatible Authenticator to use this. Changing your password would automatically disable OTP.
ja_JP: この機能を使用するには互換性のある Authenticator が必要です。現在のパスワードを変更すると OTP が無効化されます。

en: You will need to reload Tiny Tiny RSS for plugin changes to take effect.
ja_JP: プラグインの変更を反映するためには Tiny Tiny RSS を再読み込みする必要があります。

en: Your OPML can be published publicly and can be subscribed by anyone who knows the URL below.
ja_JP: あなたの OPML は公に公開でき、以下の URL を知っている人であれば誰でも購読できます。

en: Your Public OPML URL is:
ja_JP: あなたの公開 OPML の URL:

en: Your access level is insufficient to open this tab.
ja_JP: あなたの権限では、このタブを開ません。

en: Your access level is insufficient to run this script.
ja_JP: あなたの権限では、このスクリプトを実行できません。

en: Your password is at default value, please change it.
ja_JP: パスワードが標準のままです。変更してください。

en: Your personal data has been saved.
ja_JP: 個人データを変更しました。

en: Your preferences are now set to default values.
ja_JP: あなたの設定は標準値に設定されました。

en: Your registration information is incomplete.
ja_JP: 登録情報が完成していません。

en: Your temporary password will be sent to the specified email. Accounts, which were not logged in once, are erased automatically 24 hours after temporary password is sent.
ja_JP: 一時的なパスワードをメールで送りました。一時的なパスワードが送信されてから一度もログインされていないアカウントは24時間後に自動的に削除されます。

en: Your version of MySQL is not currently supported. Please see official site for more information.
ja_JP: MySQL のバージョンが現在サポートされていません。オフィシャルウェブサイトの追加情報を参照してください。

en: [No caption]
ja_JP: [キャプションなし]

en: [tt-rss] Password change notification
ja_JP: [tt-rss] パスワード変更通知

en: in
ja_JP: フィード

en: limit:
ja_JP: 制限:

en: more info
ja_JP: その他情報

en: no tags
ja_JP: タグがありません

en: on field
ja_JP: 対象項目

en: unknown type
ja_JP: 未知の種類
